Czy warto wykonać hydroizolację fundamentów?

Stawiając na budowę jakiejkolwiek nieruchomości, powinno się pamiętać o rozmaitych pracach. Do tych uznawanych za najważniejsze zaliczane są hydroizolacje fundamentów. To na tyle istotny etap prac, że najkorzystniej ich wykonanie powierzyć specjalistom posiadającym wysokie kwalifikacje oraz długoletnie praktykę w tym zakresie.

Hydroizolacja fundamentów – dlaczego jest to tak istotne?

Hydroizolacja fundamentów skutecznie chroni budynek przed działaniem wody. Należy wiedzieć, że bezpośredni wpływ wilgoci na fundamenty może mocno obniżać właściwości termiczne budynku. Dochodzi wtedy do wyziębienia murów, które są z tego powodu znacznie bardziej podatne na atak grzybów wpływających niekorzystnie na organizm mieszkańców. Teraz wykorzystywane są dwa rodzaje izolacji: przeciwwodna oraz przeciwwilgociowa. Izolacja przeciwwodna wykonywana jest wówczas, gdy woda gromadzi się nieopodal konstrukcji obiektu mieszkalnego. Sprawdza się ona również w przypadku, kiedy woda wywiera ciśnienie mające charakter hydrostatyczny na konstrukcję fundamentów. Izolacja przeciwwilgociowa zaś zapewnia ogólne zabezpieczenie przed działaniem wody oraz wilgoci w wypadku, kiedy nie jest wywierane ciśnienie na poszczególne elementy konstrukcyjne.

Hydroizolacja fundamentów – gdzie jest wykonywana

Hydroizolacje fundamentów stosuje się aktualnie zarówno w budynkach mających charakter mieszalny, jak i w przemysłowych. Powinno się wiedzieć, że przy wykonywaniu hydroizolacji fundamentów konieczne jest osłonięcie obszarów mających charakter trudno dostępny. Zalicza się do nich narożniki, łączenia ścian i załamania. W związku z tym zrobienie hydroizolacji wiąże się z koniecznością stworzenia oddzielnego projektu prac. Przygotowanie hydroizolacji najrozsądniej jest powierzyć specjalistom, którzy posiadają zarówno kwalifikacje, jak i umiejętności praktyczne w tego rodzaju przedsięwzięciach. Tylko wtedy jest się pewnym, że wszystko będzie zrobione tak, jak powinno, a sama izolacja bardzo dobrze wypełni swoje zadanie.