Estetyka i bezpieczeństwo – kolorowe asfalty

W przestrzeni zurbanizowanej używane są kolorowe asfalty – jako tworzywa poprawiające jakość ruchu pojazdów i pieszych oraz spełniające role wizualne. Zobaczmy, w jakich miejscach się je używa i z czego są stworzone.

Po co wykorzystuje się kolorowe asfalty

Perspektywy wykorzystania tej nietypowej nawierzchni drogowej są ogromne. Zazwyczaj kolorowe asfalty używane są do wyznaczania pasów drogowych i w celu poprawienia komfortu pieszych. Kładzione są na chodnikach, drogach ratowniczych, w parkach czy skrzyżowaniach. Zwiększają one widzialność pasów ruchu, wydzielają ciągi dla przechodniów, pasy do skręcania czy drogę dla ambulansów. Dzięki ich zastosowaniu wymiernie obniżają się przypadki kolizji drogowych z udziałem uczestników ruchu. Soczyste kolory prezentują się bardziej optymistycznie niż zwyczajne asfalty, które zazwyczaj dominują w miastach, więc poprawia się także estetyka przestrzeni.

Z czego wykonuje się kolorowe asfalty

Przekonajmy się zatem z jakich substratów wykonuje się kolorowe asfalty. Zazwyczaj są to tzw. lepiszcza, niezabarwione, z których błyskawicznie można stworzyć różnokolorowe nawierzchnie, dodając ze sobą beton asfaltowy i inne substancje. Metodologia wykonania i skład mieszanki sprawia, że struktura asfaltu jest wytrzymała na szkodliwe czynniki zewnętrzne i doskonale wypełnia swoją rolę. Kolorowych asfaltów nie zrujnuje ich intensywna eksploatacja (np. jazda jednośladami czy ruch pojazdów), ani aura, objawiająca się obfitymi opadami, mrozem oraz promieniowaniem cieplnym.