Fugowanie klinkieru techniki

Klinkier zdobywa coraz większą popularność wśród inwestorów. To zainteresowanie tym materiałem nie może jednak dziwić. Klinkier wszak świetnie wygląda, a proces jego produkcji sprawia, że nie straszne są mu woda, grzyby lub pęknięcia. Aby jednak elewacja z tego materiału wytrzymała parę dekad, należy właściwie ją założyć. Źródłem najpoważniejszych trudności okazuje się zwykle fugowanie klinkieru – nie zaszkodzi więc powiedzieć, jak wykonać to bezbłędnie.

Fugowanie klinkieru jedynie z dobrą spoiną

Płytki klinkierowe wymagają często solidniejszego spoiwa niż inne produkty ceramiczne. Z tej przyczyny wybierając na elewację klinkierową, powinniśmy zawczasu wybrać odpowiednią fugę. Aby fugowanie klinkieru dało spodziewane rezultaty, należy wybrać fugę przeznaczoną wyłącznie do klinkieru. Produkty tego typu bez problemów znajdziemy w składach budowlanych, a zróżnicowanie cenowe sprawia, że na pewno dopasujemy fugę, która spełni nasze potrzeby oraz nie nadwyręży budżetu.

ABC fugowania klinkieru

Musimy zwłaszcza pamiętać, iż zeskrobanie suchej zaprawy z powierzchni płytek klinkierowych jest znacznie trudniejsze niż w przypadku innych materiałów. Z tego też względu w czasie fugowania klinkieru powinniśmy pamiętać o spoinie wyciekającej poza krawędzie – należy bezzwłocznie ją zeskrobać. Niezwykle istotną kwestią jest też wcześniejsze przygotowanie muru – nawet nieznaczne zanieczyszczenia mogą wszak mieć wpływ na trzymanie się cegły.