Hydroizolacja ściany fundamentowej – jak sprawić, aby ściana była trwała

Każdy dom wykonany jest z kilku rodzajów ścian. Do tych najważniejszych z całą pewnością zaliczana jest ściana fundamentowa, która bardzo często określana jest także mianem fundamentów. Fundament jest podwaliną obiektu budowlanego. To on przejmuje pojawiające się obciążenia, a następnie przenosi je na grunt. Dzięki temu całość konstrukcji budynku jest stabilna. Rolą ściany fundamentowej jest więc powiązanie w sposób bardzo stabilny struktury budynku z gruntem. Nie trudno w związku z tym domyśleć się, że ściana tego rodzaju musi zostać właściwie wykonana.

Ściana fundamentowa – wysokiej jakości metody hydroizolacji

Aby ściana fundamentowa odznaczała się trwałością i odpowiednio spełniała nałożoną na nią rolę, musi zostać odpowiednio zabezpieczona przed działaniem wody. Powinno się pamiętać, że wielu architektów, inwestorów, a nawet ekip budowlanych nie ma dostatecznej wiedzy, która umożliwia dopasowanie najlepszej metody hydroizolacji. Wykorzystywanie źle dobranych materiałów hydroizolacyjnych oraz nieprawidłowo dobrany materiał budulcowy powodują, że ściana fundamentowa może nie być odporna na działanie wilgoci. A wtedy pojawić mogą się ogromne problemy.

Ściana fundamentowa – zasady pracy i najlepszy materiał

Beton jest doskonałym materiałem do wykonania ściany fundamentowej. Sprawdza się on głównie tam, gdzie poziom wód gruntowych jest dość wysoki. Na materiale takiego typu bez żadnych kłopotów nakłada się naprawdę dobrze funkcjonującą hydroizolację. Należy jednak pamiętać, że jeżeli w ścianie zrobiono łączenie fug, to punkty te muszą zostać zabezpieczone w odpowiedni sposób. Jest to wynikiem tego, że punkty te są słabe i to na ogół właśnie przez nie przesiąka woda gruntowa, powodując uszkodzenie ściany. Raczej słabym materiałem do wykonania ścian fundamentowych okazuje się być natomiast czerwona cegła. Ten rodzaj materiału wilgoć penetruje bardzo łatwo. Co więcej, wilgoć pnie się po ścianie, powodując takie defekty, jak puchnięcie, a następnie odpadanie tynku. Do tego dochodzą psujące dobry wygląd ściany zacieki. Dlatego wykonanie hydroizolacji ściany fundamentowej najlepiej jest zlecić mającej duże doświadczenie firmie.