Hydroizolacja w budownictwie

Skuteczne zabezpieczenie budynków przed złym działaniem wilgoci jest niezwykle istotne. Nawet świetnie wykonany, mocny obiekt, zbudowany z wysokogatunkowych materiałów, może ulec destrukcji z powodu działania wilgoci. Zdarzy się tak, jeżeli nie dopełni się obowiązku zrobienia hydroizolacji czy też przeprowadzi ten proces niewłaściwie bądź z użyciem nieodpowiednich materiałów.

Dlaczego hydroizolacja jest niezbędna?

Każdy budynek narażony jest na kontakt z wilgocią, nie tylko w przypadkach, gdy zlokalizowany jest na obszarze podmokłym. Wilgoć szkodzi zaś wszelkim materiałom budowlanym (zwłaszcza cegłom glinianym) – rozpulchnia je, narusza tynki i sprawia, iż obiekt nie tylko prezentuje się nieestetycznie z powodu mokrych murów, lecz również ulega stopniowej degradacji. Utrudnia to jego używanie, a czasem wręcz, ze względu na wilgoć wewnątrz, uniemożliwia ich zamieszkanie. Oczywiście najmocniej narażone na destrukcyjne działanie wilgoci są fundamenty, które przecież decydują czy obiekt jest stabilny, dlatego ich zabezpieczenie ma szczególne znaczenie. Ponadto wilgotne fundamenty powodują, iż budynek wyziębia się. Zły wpływ wilgoci i wynikające z tego skutki znacząco zmniejszają także wartość obiektu, lepiej zatem zabezpieczyć się przed takim zjawiskiem, stawiając na dobrą hydroizolację.

Efektywna hydroizolacja

Do zabezpieczania budynków przed działaniem wody wykorzystuje się rozmaite techniki i materiały, w każdym przypadku jednak, jeśli pragnie się trwałości i skuteczności, trzeba wybrać materiały najlepszej jakości, dostarczane przez zaufanych producentów. W innym przypadku po krótkim czasie konieczna może być wymiana izolacji, jej uszczelnienie czy naprawa, co jest kosztowne i jest dość kłopotliwe.
Jeżeli chodzi o typy hydroizolacji, to znana jest hydroizolacja pozioma i pionowa. Ta pierwsza zabezpiecza przed wciąganiem wody przez mury fundamentów, druga zaś chroni obiekt przed zewnętrzną wilgocią.