Izolacja fundamentów – techniki i materiały

Fundamenty to z całą pewnością najważniejsze elementy domu. W przypadku zniszczenia okażą się zagrożeniem dla całego obiektu. Największym czynnikiem ryzyka dla fundamentów jest wilgoć, która potrafi prędko je zniszczyć, zaś skutki tego są odczuwalne dla wszystkich mieszkańców. Chcąc się przed tym zabezpieczyć powinniśmy już na etapie planowania domu pomyśleć o izolacji fundamentów – przez to w przyszłości nie będą niezbędne drogie i bardzo trudne prace naprawcze. Skutki zawilgocenia ścian są szczególnie zauważalne na pierwszych kondygnacjach domu. Jak wiec je rozpoznać? Które metody umożliwią ich uniknięcie?

Zadania izolacji fundamentów

Jak przed chwilą wspomnieliśmy, nasiąkanie potrafi okazać się bardzo niebezpieczne dla budynku. Jeśli woda dotrze do ścian, początkowym objawem jest odpadanie tynku, które jest problemem nie tylko estetycznym. Bardzo prędko bowiem ściany zaczynają toczyć pleśni oraz porosty, a te mogą okazać się bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia mieszkańców budynku. Szczególnie groźne będą dla osób z uczuleniami oraz chorobami systemu immunologicznego, bo u nich czasem skutkują nawet śmiercią. To z tego względu tak istotne jest to, by fundamenty zostały właściwie odizolowane przed niekorzystnym działaniem wilgoci. Które metody to umożliwiają?

Materiały do izolacji fundamentów

Odróżniamy dwie główne metody izolacji fundamentów – poziomą oraz pionową. Pierwsza zabezpiecza przed wnikaniem wilgoci oraz niszczeniem ścian. Druga natomiast chroni budynek przed deszczem i wodą gruntową. W zależności od rodzaju niebezpieczeństwa, izolacja fundamentów może być lekka, średnia lub ciężka – ta trzecia stosowana jest głównie na obszarach, gdzie nierzadko występują podtopienia. Istotne jest także to, jakie surowce są wykorzystane do izolacji fundamentów, zatem bezwzględnie warto wybierać produkty uznanych producentów.