Jak wykonuje się izolację pionową i poziomą?

Każdy, kto ma w planach budowę domu, chciałby, aby jak najdłużej zachował on perfekcyjny stan. Nie stanie się to jednak możliwe, jeżeli nie zostanie zrobiona prawidłowa izolacja pionowa i pozioma budynku. Hydroizolacja skutecznie ochrania przed wilgocią na murach, w konsekwencji czego sprawia, iż nie pokrywają się one brzydkimi plamami, a w pomieszczeniach nie pachnie wilgocią.

Izolacja pionowa i pozioma – wykonanie oraz znaczenie

Jednym z objawów źle zrobionej izolacji domów jest zawilgocenie ścian. Do tego dodać należy odpadające tynki i wspomniane na początku artykułu plamy, które zazwyczaj pojawiają się na parterze oraz w piwnicy. Takie problemy bardzo często obserwuje się w tych domach, których fundamenty zrobiono z czerwonej cegły. Bez najmniejszego znaczenia jest to, czy w grę wchodzą o budynki wybudowane bardzo dawno, czy te współczesne. Aby odtworzyć źle wykonaną bądź brakującą izolację poziomą, powinno się określić do jakiej wysokości musi ona docierać, a potem na każdym metrze bieżącym powierzchni ściany wykonać mniej więcej dziesięciu nawiertów leżących na skos. Potem wykonane otwory trzeba wypełnić stosując do tego celu odpowiedni płyn, który ma działanie uszczelniające. Jest on higroskopijny, w konsekwencji czego efektywnie uszczelnia fugi i uniemożliwia przepływanie wilgoci w górne rejony ściany. Aby jednak izolacja mająca charakter poziomy okazała się efektywna, niezbędne jest także przywrócenie izolacji pionowej – w takim przypadku powinno się najpierw skuć tynki, które uległy zawilgoceniu, wyczyścić mury, pogłębić fugi, a na koniec zabezpieczyć całość substancją izolującym. Kończącym etapem robót budowlanych jest ocieplenie murów polistyrenem.

Izolacja pionowa i pozioma – kto powinien ją zrobić?

Przygotowanie hydroizolacji nieruchomości najrozsądniej jest zlecić mającej doświadczenie firmie, która zna zagadnienie hydroizolacji. Tylko wówczas można mieć pewność, że prace będą przeprowadzone należycie, a izolacja spełni swoją rolę.