Jak zabezpieczyć okna przed włamaniem?

Nie ma sposobu, który w 100% ochroni nas przed włamaniem, ale możemy stosować zabezpieczenia, które utrudniają złodziejom dostanie się do wnętrza naszego domu. Warto pamiętać przede wszystkim o oknach. W poradniku podpowiadamy, jak zabezpieczyć okna przed włamaniem.

Czy można ustrzec się przed włamaniem?

Niestety, liczba włamań w Polsce z roku na rok jest coraz większa. W 2017 roku odnotowano ponad 65 tysięcy kradzieży z włamaniem, w 2018 roku już około 69 tysięcy, w 2019 – ponad 71 tysięcy, a w 2020 ok. 74,5 tysiąca i to pomimo lockdownu, który zamknął nas w domach.

Jednocześnie nie istnieje w 100% skuteczny sposób, który zabezpieczy nasz dom czy mieszkanie przed włamaniem – nawet profesjonalny system alarmowy nie daje pełnej gwarancji, choć z pewnością utrudnia włamywaczom „pracę”. Czy istnieją inne sposoby, aby zmniejszyć ryzyko włamania? Owszem. Włamywacze wchodzą do domów przez drzwi i okna – o ile zazwyczaj pamiętamy o tym, że warto mieć antywłamaniowe drzwi, to często zapominamy o zabezpieczeniu okien, tymczasem ma to bardzo duże znaczenie, ponieważ złodzieje często za swój cel obierają mieszkania na najniższych kondygnacjach.

Zabezpieczenie okien przed włamaniem

W jaki sposób złodzieje niezauważenie dostają się do domów? Czasami korzystają z naszej nieuwagi i wchodzą przez pozostawiane przez nas otwarte lub uchylone okna, ale rozbijają też szyby, a najczęściej wyważają okna, podważając ich okucia. Jak więc zabezpieczyć okna – plastikowe bądź drewniane – przez włamaniem? Warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy.

  1. Szyby. Wysokie właściwości antywłamaniowe mają klasy szyb od P1 do P8, przy czym najbezpieczniejsze są te oznaczone jako P1 i P2, ponieważ charakteryzują się największą wytrzymałością – nie rozbije ich nawet uderzenie cegłą.
  2. Okucia. Najbezpieczniejsze okna to te wyposażone w okucia antywłamaniowe, z większą liczbą specjalnych zaczepów, które uniemożliwiają wyważenie okna z ościeżnicy. Mają one wyższą klasę odporności na włamanie. O ile klasa RC1N oznacza okna, których nie sposób sforsować przy użyciu siły, to RC2N mówi nam, że danych okien nie da się otworzyć za pomocą śrubokręta lub szczypiec.
  3. Klamki. Na rynku dostępne są klamki, stanowiące dodatkowe zabezpieczenie przed włamaniem, takie jak klamki z kluczykami, klamki ze specjalnymi przyciskami oraz klamki z mechanizmami blokującymi, które uniemożliwiają przesunięcie okucia i wyważenie okna. 
  4. Kraty. To oczywisty sposób na zabezpieczenie okien przed włamaniem, jednak zdecydowanie najmniej atrakcyjny wizualnie. Co gorsza, kraty, które skutecznie uniemożliwiają złodziejom wtargnięcie do naszego domu, równie skutecznie utrudnią nam z niego ucieczkę w przypadku pożaru, dlatego zanim je zamontujemy, powinniśmy dokładnie ten pomysł przemyśleć.
  5. Rolety zewnętrzne. Stanowią przeszkodę dla włamywacza, zwłaszcza jeśli są wykonane z grubego i wytrzymałego materiału, a dodatkowo chronią wnętrze naszego mieszkania zarówno przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów, jak i potencjalnych złodziei. Najtrudniejsze do pokonania przez włamywacza są rolety wbudowane w mur.
  6. Kontraktony. Są to czujniki otwarcia okna, montowane po wewnętrznej stronie ramy, dzięki czemu nie są widoczne ani dla włamywacza, ani dla domowników, nie psują więc wystroju. Czujniki mogą zostać podłączone do systemu alarmowego, tym samym zgłaszając włamanie już w momencie, kiedy złodziej otworzy okno.
  7. Brak usterek. Okna powinny być prawidłowo zamontowane, wyregulowane i uszczelnione, ponieważ wszelkie niedociągnięcia mogą ułatwić włamywaczowi ich sforsowanie. Aby mieć pewność, że nasze okna nie posiadają żadnych usterek, warto skorzystać z profesjonalnego serwisu okien.
  8. Zamknięte okna. Nawet najlepiej zabezpieczone przed włamaniem okna nie ochronią naszego domu przed wizytą złodzieja, jeśli będziemy zostawiać je uchylone podczas naszej nieobecności.

Źródło tekstu: https://serwismeteo.pl/poradnik/jak-zabezpieczyc-okna-przed-wlamaniem/