Jakie elementy są ważne w projektach domów energooszczędnych?

Kliknij tutaj żeby zobaczyć, kto przygotowuje projekty domów energooszczędnych

Od kilkunastu lat bardzo dużo uwagi poświęca się oszczędzaniu energii. Świetnie wiemy już, iż mnóstwo źródeł energii jest nieodnawialnych, co nakłada na nas konieczność ograniczenia ich zużycia. Z kolei ograniczone zużycie energii zawsze oznacza niższe rachunki. To z tego powodu pojawiła się idea domów energooszczędnych, które współcześnie cieszą się ogromną popularnością.

Projekty domów energooszczędnych – kiedy dom może zostać uznany za energooszczędny?

Znaczącą cechą w przypadku domów energooszczędnych jest rozmiar – im dom ma mniejsze rozmiary, tym mniejsze będą powstawały straty ciepła. Dlaczego tak jest? Wszystko wynika z powierzchni przegród, które pokonuje ciepło. Jeżeli zależy nam na tym, by koszty ogrzewania nie były bardzo wysokie, koniecznie trzeba wybudować dom o raczej małej powierzchni. Nie należy jednocześnie zapominać, że powierzchnia przegród uzależniona jest również od kształtu domu. I tutaj zasada jest banalnie prosta – im bardziej zwarty kształt ma bryła domu, tym mniejsze są straty ciepła. Wpływ na straty ciepła mają także okna. W domach, które zaliczają się do energooszczędnych, nie należy stosować wielkich tafli, które ciągną się od podłogi aż do samego sufitu. Okna są wszak w każdym przypadku potencjalnymi punktami, przez które ciepło może przenikać na zewnątrz. Takie wielkie okna można umieszczać tylko od południowej strony, która jest silnie nasłoneczniona. Zabronione jest w domach energooszczędnych wykorzystywanie dużych okien od strony północnej. Osoby, które nie zamierzają jednak rezygnować z wielkich okien, muszą postawić na te, których standardowy parametr przenikania ciepła ma dużo niższą wartość.

Projekty domów energooszczędnych – czy domy wykonane z drewna zapewniają mniejsze zużycie energii?

Domy wykonane z drewna również mogą być domami zaliczanymi do domów energooszczędnych. Wszystko zależy wszak od zaprezentowanych powyżej elementów. Decydując się na właściwy rozmiar, zwartą bryłę budynku oraz poprawnie rozmieszczone okna, można być pewnym, że straty ciepła nie będą duże.

Dane teleadresowe:
Pracownia Architektoniczna Bartek K.Sitarski
ul.Niezapominajek 3/20
30-239 Kraków

Mob.: 601 965 606
E-mail: [email protected]