Kiedy warto wybrać okna skrzynkowe?

Okna skrzynkowe utożsamiamy zwłaszcza z wiekowymi obiektami. Często zauważyć je można w starych kamienicach, wiejskich domkach lub pałacach. Obecnie są one produkowane zwłaszcza z przeznaczeniem do montażu w tego rodzaju, bo użycie skrzynkowych okien wymagane jest przez konserwatora. Należy przy okazji zaznaczyć, iż z uwagi na ich względy estetyczne coraz chętniej zakładane są również we współczesnych obiektach. Szczególnie, iż obecne modele są tak samo funkcjonalne, co okna wykonane starymi sposobami. Jak jednak prezentują się okna skrzynkowe? Z jakich materiałów są wytwarzane?

Konstrukcja okien skrzynkowych

Określenie okien skrzynkowych bierze się z ich budowy. Zbudowane są one z dwóch skrzydeł, między którymi znajduje się powietrze. Jest to pewnego rodzaju izolator, który chroni wnętrze przed chłodem. Okna skrzynkowe w zabytkowych budynkach nierzadko dzielone są na cztery elementów – te górne, mniejsze skrzydła są otwierane oddzielnie i dawniej były używane do wietrzenia wnętrz. Taka budowa szczególnie dobrze sprawdzi się w budynkach zabytkowych – chociażby domach drewnianych.

Okna skrzynkowe – drewno

Okna skrzynkowe, tak jak inne typy, muszą być zrobione z właściwego drewna. Dotychczas najczęściej sięgano po sosnę czy dąb, jednak ostatnimi czasy ich twórcy stosują także drewno egzotyczne. Gatunki takie jak m. in. meranti okazują się bowiem znacznie bardziej wytrzymałe na wpływ deszczu, powietrza oraz ekstremalnych mrozów.

Dane teleadresowe:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]