Montaż rusztowań – profesjonalne wsparcie może się przydać

Chyba każdy z nas przynajmniej kilka razy w życiu widział rusztowania. Te nietypowe konstrukcje wykorzystuje się powszechnie w budownictwie. Ich zastosowanie sprawia, że możliwe jest wykonywanie prac na znacznej wysokości bez narażania własnego życia i zdrowia. Z jakich części składają się rusztowania? Gdzie dokładnie są wykorzystywane?

Montaż rusztowań: budowa oraz przykłady ich zastosowania

Rusztowania składają się ze słupów nośnych, które biegną pionowo oraz żerdzi poziomych, które są odpowiednio przymocowane do słupów nośnych. Mogą być przybite, przykręcone i przywiązane. Na żerdziach układa się pomosty. W rusztowaniach charakteryzujących się prostą konstrukcją w roli pomostu stosowana jest zazwyczaj zwykła deska. W przypadku tych innowacyjnych rusztowań, pomost wykonany jest z metalowych prefabrykatów, których waga jest bardzo mała. Jeszcze wcale nie tak dawno temu dostępne były powszechnie rusztowania wykonane z rur stalowych. Odznaczały się one jednak bardzo dużą wagą. Obecnie rusztowania są najczęściej zrobione z aluminium. Jest ono lżejsze, a jednocześnie jest naprawdę wyjątkowo trwałe. Rusztowania wykorzystuje się przede wszystkim w budownictwie. Powszechnie spotykane są rusztowania elewacyjne, które wykorzystywane są podczas prac modernizacyjnych budynków użyteczności publicznej, kościołów czy zabytków. Dzisiaj rusztowania wykorzystuje jednak również przemysł chemiczny i energetyczny.

Montaż rusztowań: usługi fachowej firmy

Gdy niezbędne jest rusztowanie, można skorzystać z usług firmy, która takie konstrukcje wypożycza. Najczęściej wykonuje ona także montaż, a następnie demontaż rusztowania. Cena za tego typu usługi zawsze ustalana jest indywidualnie. Wpływ na nią ma na przykład metraż rusztowania, czas, na jaki planujemy je wypożyczyć oraz to, czy mają zostać przeprowadzone prace montażowe i demontażowe.