W trakcie budowy dowolnego obiektu, niezależnie czy jest to biurowiec czy dom jednorodzinny, już na etapie projektowania trzeba zadbać o odpowiednie zabezpieczenie budowli przed wilgocią. Woda, która z czasem może przeniknąć do źle albo w ogóle niezabezpieczonych murów obniży ich trwałość i zdolność do izolacji cieplnej, jak również doprowadzić do rozkwitu szkodliwych dla zdrowia pleśni oraz grzybów.
Które części budynku powinno się zabezpieczyć hydroizolacją?
Do najważniejszych elementów, jakie trzeba chronić przed wilgocią należą zwłaszcza dachy, fundamenty, balkony, piwnice i tarasy zielone, a więc te części konstrukcji, które mają bezpośredni kontakt z opadami atmosferycznymi lub wodami gruntowymi. Każda budowa obiektu winna być poprzedzona odpowiednią ekspertyzą i konsultacją z ekspertami, którzy wskażą, jakie elementy wymagają ochrony przed wilgocią i jakiej techniki warto użyć w stosunku do konkretnych segmentów budynku. Na przykład, na ścianie fundamentowej z betonu tworzy się izolację przeciwwodną, pokrywając ją warstwą uszczelniającej wyprawy cementowej (preferowanie i z zewnątrz i od środka), a w przypadku ścian z bloczków betonowych – zaprawą wodoszczelną. W solidnych ścianach z dziurawki, cegły czy pustaka wypalanego rekomenduje się wykonanie poziomej i pionowej bariery dla wilgoci. Natomiast tarasy hydroizoluje się wielowarstwowo, pamiętając o tym, żeby każda warstwa miała spadek zapobiegający kumulacji wody między nimi i odprowadzający ją do kanału. Podobnie hydrolizuje się także balkony.
Hydroizolacja – komu ją powierzyć?
Kluczowe jest, aby projektowanie hydroizolacji, zlecić fachowej ekipie, posiadającej długoletnie doświadczenie w wykonywaniu prac hydroizolacyjnych. Inwestorzy, deweloperzy oraz generalni wykonawcy skorzystają na współpracy ze specjalistami w czasie prac związanych z hydroizolacją stropów i tarasów zielonych, uszczelnianiem przemysłowych obiektów żelbetowych, zbiorników oraz budynków w systemie „białej wanny”, jak również montażem taśm PVC, uszczelek pęczniejących, taśm dylatacyjnych czy węży iniekcyjnych. Z kolei na zamówienie zarządców ukończonych już budynków zespół ekspertów od hydroizolacji zajmie się m.in. uszczelnieniem, naprawą i inwentaryzacją przecieków wody, reperacją tarasów i balkonów, wzmocnieniem gruntów pod fundamentami oraz uszczelnieniem podszybii windowych.