Przykłady użycia rusztowań

Rusztowania to nieodłączne części ekwipunku ekip remontowych. Pozwalają na bezproblemowe dojście do wysoko ulokowanych części obiektów, nie sprowadzając jednocześnie zagrożenia dla przebywających u góry osób. Dzięki nim renowacje wiekowych kościołów, bloków czy wieżowców są znacznie prostsze niż dawniej. Rusztowania są również stosowane przez ekipy parające się myciem okien czy naprawami sieci energetycznych. Spotykane są również w przemyśle chemicznym. Obok rusztowań stacjonarnych stosowane są również modele jezdne – przydatne szczególnie przy pracach, które obejmują duże budynki.

Rusztowania ze stali oraz aluminiowe

Niegdyś rusztowania wykonywane były zazwyczaj z drewna. Takie modele były wprawdzie lekkie, ale niezbyt wytrzymałe, co powodowało, że przy każdym remoncie niezbędne były przynajmniej drobne poprawki. Do teraz w Azji rusztowania wykonuje się z bambusa. Dziś najpopularniejszym rodzajem rusztowań okazują się konstrukcje wyprodukowane ze stali, która jest surowcem solidnym, a jednocześnie dość łatwym w przenoszeniu. Znacznie lżejsze okazuje się aluminium, a te stosuje się przede wszystkim do robienia rusztowań przesuwanych, gdyż muszą być jak najlżejsze.

O czym nie zapominać przy wynajmie rusztowań?

Ze względu na ochronę osób pracujących na rusztowaniach, bardzo istotne okazuje się to, od jakiej firmy je wynajmiemy. Należy wybierać przede wszystkim firmy ze świetną opinią oraz polecane przez wcześniejszych klientów. Dowiedzmy się także, czy dana ekipa oferuje oprócz tego złożenie oraz demontaż rusztowań – jest to wszak zadanie, do jakiego potrzebne są wysokie umiejętności, a należy pamiętać, że w ogromnej mierze rzutuje to na bezpieczeństwo przebywających na wysokości osób. Ceny wypożyczenia rusztowań są bardzo zróżnicowane i biorą się z okresu ich udostępnienia, wielkości rusztowań oraz innych rzeczy.