Sklejka szalunkowa – rodzaje i zastosowanie

Znajdź sklejkę Kraków.

Deski szalunkowe to istotny element instalacji szalunkowych. Tę rolę mogą pełnić powszechne deski drewniane lub płyty wyprodukowane z innego materiału, jednakże zazwyczaj stosowana jest sklejka szalunkowa. Zadaniem szalunków jest nadanie formy wylewanego betonu – dzięki nim można więc postawić budynki ze ścianami wykonanego z tego kompozytu. Szalunki znajdują też zastosowanie w budowlach murowanych, gdzie umożliwiają utworzenie otworów na stolarkę, tj. drzwi czy okna. Wyjaśniamy, z czego produkowana jest sklejka szalunkowa i co robić, jeśli jest nam niezbędna, a nie chcemy kupić własnych elementów.

Sklejka szalunkowa – typy

Dawniej w szalunkach z reguły wykorzystywane były deski z litego drewna. Te jednakże były drogie, a przy tym nie posiadały stosownych parametrów – zwykle źle radziły sobie z wilgocią. Dlatego w dzisiejszych czasach stosowana jest najczęściej sklejka szalunkowa. Wykonuje się ją z przeróżnych gatunków drewna – przeważnie z olchy, topoli lub brzozy. W ofercie producentów znajdują się przeróżnego rodzaju sklejki szalunkowe. Jednym z nich są wersje wodoodporne, które wytwarza się przy użyciu kleje z żywicy mocznikowo-melaminowo-formaldehydowej. Inny popularny rodzaj to sklejka antypoślizgowa zabezpieczona z obu stron powłoką perforowanego materiału.

Sklejki szalunkowe – postaw na wynajem!

Przedsiębiorstwa budowlane mają zazwyczaj swoją sklejkę szalunkową wraz z modułami umożliwiającymi jej łączenie. Jeżeli jednak zamierzamy wybudować dom lub garaż na własną rękę, nie ma konieczności zakupu wszystkich części szalunków – można je wynająć, np. w Krakowie przez stronę ABCszalunki.pl. Poza samymi deskami szalunkowej, firma oferuje też wynajem innych akcesoriów potrzebnych do postawienia szalunków – m.in. głowic i łączników.

Dane teleadresowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]