Szalowanie fundamentów

Szalowanie fundamentów można pominąć jedynie w sytuacji stawiania budynku na gruntach odpowiednio zwartych – wystarczy wówczas wylać beton do wykopów wyłożonych folią. Jednak zazwyczaj szalowanie jest konieczne. Jak wykonuje się szalowanie fundamentów?

Dlaczego prawidłowe szalowanie fundamentów jest tak ważne?

Szalowanie gwarantuje, że mieszanka betonowa nie połączy się z gruntem i zwiększa precyzję wykonywanych fundamentów. To z kolei przekłada się na większą solidność fundamentów, chociaż wiąże się też ze zwiększeniem kosztów budowy. Trzeba mieć jednak na uwadze, że źle wykonane fundamenty będą niestabilne, a to niekorzystnie odbije się na trwałości stawianego budynku.

Jak szalować fundamenty?

Zanim rozpoczniemy szalowanie fundamentów, konieczne jest podjęcie decyzji o tym, jaki rodzaj szalunków zastosować (powinien zrobić to projektant). W przypadku domów jednorodzinnych często korzysta się z szalunków jednorazowych, wykonanych z desek lub z wodoodpornej sklejki szalunkowej albo ze ściennych systemów szalunkowych. Deski są materiałem najtańszym, ale ich montaż jest najbardziej czasochłonny. Ponadto nie jest łatwo odpowiedzieć na pytanie, ile desek będzie potrzebnych na szalunek fundamentu, ponieważ ich zużycie trudno przewidzieć.

Szalowanie ław fundamentowych krok po kroku

Jak szalować fundamenty? Oto krótka instrukcja:

  1. Szalowanie ław fundamentowych rozpoczynamy od wykonania wykopów pod fundamenty i odpowiedniego ich poszerzenia.
  2. Zalewamy wykop chudym betonem. Jest to beton o niskiej wytrzymałości, wykorzystywany do stabilizowania podłoża pod budowę – zwiększa trwałość i mrozoodporność fundamentu.
  3. Następnie ustawiamy na betonie szalunki, pamiętając o ich prawidłowym wypoziomowaniu. Szalunki łączymy za pomocą metalowych ram albo usztywniamy poziomymi deskami (będą one pełnić funkcję ściągów).
  4. Układamy zbrojenie (jeśli jest taka potrzeba – nie zawsze jest ono konieczne).
  5. Dokładnie i szczelnie wypełniamy szalunek mieszanką betonową. Beton powinien mieć odpowiednią konsystencję i być wcześniej zawibrowany (ułatwia to jego rozprowadzanie).
  6. Za pomocą drewnianych łat wyrównujemy wylany beton.
  7. Zabezpieczamy fundament folią albo przez ok. 1 tydzień regularnie polewamy go wodą. Zapobiega to zbyt szybkiemu wysychaniu betonu.
  8. Po ok. 2 – 4 tygodniach, kiedy beton się zwiąże, rozmontowujemy szalunki.

Jak rozszalować fundament? Wszystko zależy od użytego rodzaju szalunków. Najbardziej czasochłonne będzie rozmontowanie szalowania z desek. Robimy to od góry ku dołowi, najpierw usuwając łączniki. Zwracamy uwagę, aby zbyt wcześnie nie rozmontować elementów podtrzymujących konstrukcję.

Źródło tekstu: https://sklep.abcszalunki.pl/blog/szalowanie-baza-wiedzy/szalowanie-fundamentow/