Sterowanie numeryczne znacznie usprawniło obróbkę skrawaniem. Dzięki tej technologii możliwe stało się szybkie i precyzyjne przygotowanie wielu detali przy wykorzystaniu maszyn takich jak wyrzynarki oraz drążarki. Dla klientów najważniejsze jest oczywiście to, iż wraz z wprowadzeniem CNC mnóstwo produktów wykonanych z metalu stało się mniej kosztowne – spadły wszak koszty produkcji. Dzisiejsze CNC używa wielu typów maszyn, przez co osiągalne jest wyprodukowanie dowolnych kształtów. Co ważne, urządzenia CNC mogą być wykorzystywane do obróbki różnych surowców – także tych wyjątkowo twardych. Jakie jednak maszyny najchętniej wykorzystują specjaliści CNC? Co przede wszystkim wpływa na pracę urządzeń CNC?
Układ sterowania CNC – zastosowania
Najpopularniejszym typem urządzeń CNC są frezarki, a wiec obrabiarki skrawające, które pozwalają na przycinanie stalowych detali w dowolne kształty. Poza tym chętnie stosowane są także tokarki (maszyny ścierające), które umożliwiają wykonanie różnego rodzaju walców i prętów. Przy skomplikowanych konstrukcjach wykorzystywane są także elektrodrążarki, które dzięki użyciu erozji elektrycznej umożliwiają między innymi produkcję stempli czy matryc.
Co jest ważne przy wyborze systemu sterowania CNC??
Na sprawność działania maszyn wpływa przede wszystkim to, jaki układ sterowania CNC jest w nich zamontowany. Wybierając firmę, która zakoduje dla nas urządzenie, powinniśmy więc sprawdzić, co myślą o jej usługach wcześniejsi klienci. Nie bez znaczenia jest również to, jak toczy się współpraca z producentem programu – nie zapominajmy bowiem, że powinien on zostać dokładnie dostosowany do potrzeb naszego zakładu. Trafionym pomysłem okaże się też umowa z firmą proponującą nabycie licencji dopiero po przetestowaniu opracowanego układu i wprowadzeniu do niego możliwych poprawek.