Krugerrand, Britannica, Liść Klonowy – o złotych monetach bulionowych

Szukasz monet bulionowych? Kliknij tutaj.

Ludzie zainteresowani inwestycją w złoto mogą robić to na kilka sposobów: nabywać akcje podmiotów związanych z rynkiem kruszców bądź kupować fundusze inwestycyjne lokujące środki w branże gospodarki związane z tym metalem szlachetnym, czy też zbierać biżuterię inwestycyjną. Kolejną opcją jest nabycie złota inwestycyjnego, które dostępne jest nie tylko w postaci sztabek, ale również monet bulionowych.

Złote monety bulionowe – nie są emitowane w limitowanym nakładzie

Złote monety kojarzymy głównie z monetami kolekcjonerskimi, aczkolwiek monety bulionowe, a więc lokacyjne, czy to złote czy z innych kruszców, różnią się od nich pod paroma względami. Co najważniejsze monety bulionowe są wybijane w celu lokowania w nich środków finansowych, co sprawia, że ich nakład z danego roku nie jest ograniczony, a poniekąd determinowany przez popyt na rynku. Monety bulionowe nie są bite w seriach tematycznych bądź w związku z ważnymi rocznicami, zatem ich awers czy rewers wyjątkowo rzadko jest modyfikowany. W większości wypadków złote monety bulionowe bite przez konkretną mennicę odróżniają się od siebie wyłącznie rokiem emisji. Wypada podkreślić, iż wiele monet bulionowych, pomimo uznawania ich za środek płatniczy, nie ma przypisanego nominału wyrażonego w walucie, a ich bieżącą wartość wyznacza ciężar oraz próba użytego do ich wybicia metalu szlachetnego. Zaletą monet bulionowych jest to, że są znane w każdym zakątku globu, więc ich sprzedaż jest w mniejszym stopniu obarczona ryzykiem straty niż lokalnych monet kolekcjonerskich.

Złoto bulionowe – jakie monety kupimy w rodzimych sklepach?

Najczęściej wybierane przez inwestorów złote monety bulionowe to te o wadze 1 uncji trojańskiej, jakkolwiek emitenci biją dodatkowo monety o wadze 1/10 czy 1/4 oz złota. Należy wiedzieć, że monety bulionowe emitowane są zwykle z 24 karatowego złota (.9999), lecz przykładowo. Amerykański Gold Eagle albo południowoafrykański Krugerrand emitowane są 22 karatowego złota. Jeśli monety bulionowe zawierają dodatek miedzi, ma to z reguły na celu wzmocnienie monety, a w konsekwencji zmniejszenie możliwości jej uszkodzenia. Takie monety z dodatkiem innych metali są cięższe, a nominał, którym są znakowane powiadamia o ilości czystego kruszcu, które wykorzystano do ich wybicia.

W ofercie polskich brokerów złotych monet bulionowych zainteresowani ich zakupem inwestorzy bez problemu znajdą najpopularniejsze z nich, m.in. austriackich Filharmoników Wiedeńskich, australijskiego Kangura czy wspomniane powyżej Krugerrandy.

Dane teleadresowe:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]