Leasing dla przedsiębiorstwa

Leasing niewątpliwie jest wymieniany jako jeden z najbardziej lubianych przez firmy instrumentów finansowych. Nie może to jednak dziwić, gdyż jego liczne atuty sprawiają, że leasing okazuje się świetnym sposobem pozwalającym na minimalizację kosztów związanych z działalnością firmy. W szczególności ze względu na to, że w Polsce ratę leasingu uważa się za koszt uzyskania przychodu. Na fakt, że leasing jest tak korzystny wpływa również to, iż umożliwia on zdobycie niezbędnych do prowadzenia firmy aktywów bez konieczności ich nabycia. Na czym dokładnie więc polega leasing? O czym powinniśmy pamiętać stawiając na taką formę finansowania?

Leasing – o co w nim chodzi?

Określenie leasing pochodzi z języka angielskiego, gdzie oznacza dzierżawę. W państwach z narodowym językiem angielskim przepisy nie odróżniają leasingu od dzierżawy, lecz w naszym kraju są to określenia odmienne. Leasing oznacza wypożyczenie przez leasingodawcę określonego dobra leasingobiorcy, za co ten drugi zobowiązuje się opłacać raty leasingowe. Obiektem leasingu zazwyczaj bywają pojazdy, które składają się na flotę firmy, maszyny potrzebne do prowadzenia firmy czy też wyposażenie punktu sprzedaży. Po wygaśnięciu leasingu udostępnione przedmioty zostają oddane leasingodawcy, który zwykle sprzedaje je w atrakcyjnej cenie.

Specjalista podpowie jak wybrać najlepszy leasing

W ostatnich latach w Polsce pojawiło się mnóstwo ofert leasingu. Ich mnogość powoduje, iż trudno wybrać wśród nich tę najlepszą – potrzebne w tym celu są odpowiednie kwalifikacje. Z uwagi na to, że nie każdy przedsiębiorca je posiada, stawiając na leasing, dobrze postąpimy korzystając z porady fachowca. Przed znalezieniem leasingu dobrze więc udać się do doradcy kredytowego, który powie, jak wyszukać propozycję odpowiednią dla naszych oczekiwań oraz zagwarantuje, że leasing naprawdę będzie najkorzystniejszym wyjściem.