Skąd bierze się popularność faktoringu?

Faktoring należy do najchętniej wybieranych obecnie usług bankowych. Jest adresowany w szczególności do firm, które wykorzystują opóźnione terminy płatności i boją się stracić płynność finansową. Faktoring pozwala na zdyscyplinowanie kontrahentów do bezzwłocznego uregulowania zobowiązań. Poza tym jest to również idealne rozwiązanie dla firm poszukujących nowych sposobów pokrycia wydatków wiążących się z ich działalnością. Na czym zatem opiera się faktoring? Czemu jest tak efektywny? O jakich rzeczach powinny pamiętać firmy, które zdecydują się na tę metodę pozyskania środków? Jak uniknąć możliwych trudności wiążących się z faktoringiem?

Faktoring dla biznesu – co nam daje?

Faktoring zazwyczaj kojarzony jest zwłaszcza z wykupieniem należności firmy przez bank. W rzeczywistości okazuje się on połączeniem rozmaitych typów usług, a cesja należności będzie jedynie jedną z nich. Polega on na cesji zobowiązań potwierdzonych fakturą VAT – faktor (zazwyczaj bank) wykupuje zobowiązania od faktoranta, czyli firmy. Poza tym potwierdza, że ma zagwarantować mu również inne usługi, czyli pomoc w windykacji nieprzeterminowanych zobowiązań, prowadzenie rozliczeń oraz doradztwo finansowe. Na kształt umów dotyczących faktoringu w Polsce rzutują postanowienia prawa cywilnego oraz prawa spółek handlowych.

Doradca podpowie, który faktoring jest odpowiedni

Oferty poszczególnych banków świadczących faktoring bywają czasem bardzo zróżnicowane. By uniknąć błędów, których skutkiem mogą okazać się duże straty, należy dobrze przeanalizować wszystkie z nich. Niezbędne będą wtedy specjalne kwalifikacje, których często zwyczajnie nie posiadamy. Dlatego wybór oferty dobrze skonsultować z doradcą finansowym, bo ten powie nam, w jaki sposób wybrać bank, jaki zapewni nam najkorzystniejsze warunki. Poszukiwania z doradcą to wprawdzie dodatkowy koszt, ale zazwyczaj okazuje się, że dzięki niemu ustrzeżemy się podpisania niekorzystnej umowy.