System rozliczeń SWIFT – co to?

Więcej informacji o systemie rozliczeń SWIFT.

Pomimo, że de facto każdego dnia korzystamy z usług bankowych, dużo osób po raz pierwszy usłyszało o systemie SWIFT w 2022 r. w kontekście sankcji wobec Rosji w związku z jej atakiem na Ukrainę. Jednak system SWIFT wykorzystywany jest już od lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia i stanowi jeden z podstaw efektywnego funkcjonowania światowego rynku finansów.

System bankowy SWIFT nie jest jedynym w użyciu

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku znaczy Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Powszechnie jednakże tym skrótem nazywa się międzynarodowy system rozliczeń międzybankowych, bez którego realizacja przelewów międzynarodowych byłoby zdecydowanie dużo bardziej skomplikowane niż aktualnie. SWIFT to jeden z najpopularniejszych, jednakże nie jedyny działający w dzisiejszych czasach system tego rodzaju. Poza nim przykładowo w Naszym kraju korzysta się dodatkowo z systemów: Express Elixir, SORBNET i SEPA.Na świecie stosowane są też przeróżne systemy lokalne, obsługujące tylko rozliczenia bankowe na obszarze konkretnego państwa.

Czym zatem wyróżnia się system SWIFT? Obejmuje on swoim działaniem niemal wszystkie kraje świata, a przy tym stosują go nie tylko instytucje bankowe, których liczba obecnie przekracza już 10 tysięcy, ale również domy maklerskie, giełdy i masa innych instytucji finansowych. Każdy uczestnik systemu SWIFT musi mieć swój niepowtarzalny kod (Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (liter oraz cyfr). Praktykuje się również przyznawanie kodu SWIFT oddziałowi banku, w takim przypadku taki kod posiada 11 znaków.

System SWIFT – poznaj kody BIC/SWIFT znanych polskich banków

Nawet jeśli tylko sporadycznie korzystasz z przelewów międzynarodowych, warto pamiętać kod BIC/SWIFT własnego banku, lub co najmniej wiedzieć jak szybko odszukać taką informację. Niżej wymieniamy kody BIC/SWIFT kilku popularnych banków, mających oddziały w Naszym kraju.

– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Getin Bank: GBGCPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– CitiBank: CITIPLPX
– Santander Bank Polska: (dawniej BZ WBK): WBKPPLPP

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]