W jakie polskie monety warto inwestować?

Narodowy Bank Polski poza emisją standardowych, obiegowych monet, jest również jedynym polskim emitentem monet kolekcjonerskich. Dowiedz się, w które z nich warto zainwestować pieniądze.

Poza emisją monet, NBP zajmuje się też ich sprzedażą. Każda osoba ma prawo nabyć emitowane numizmaty po cenach emisyjnych. Aby to zrobić należy śledzić kalendarz nowych emisji, a następnie wybrać się do kas oddziałów NBP lub kupić monety przez internet, za pośrednictwem służącej do tego celu platformy Kolekcjoner. Teoretycznie zakupy nowych emisji wydają się być łatwe i przyjemne, ale w rzeczywistości najczęściej przed kasami NBP tworzą się ogromne kolejki, a platforma internetowa Kolekcjoner w dniu emisji działa wolno lub zdarzają się całkowite przerwy w jej funkcjonowaniu. Należy więc poświęcić bardzo dużo czasu bez żadnej gwarancji zakupu monet, które wyprzedają się w ekspresowym tempie.

Polskie monety kolekcjonerskie można też kupić u autoryzowanych dystrybutorów, którzy posiadają specjalną umowę z NBP. Dystrybutor jest pośrednikiem, więc do ceny bazowej monety dolicza odpowiednią marżę. Mimo wszystko, jeśli weźmiemy pod uwagę zaoszczędzony czas, emocje i ryzyko spóźnienia się z zakupem wybranej monety, to skorzystanie z usług dystrybutora może być znacznie bardziej opłacalne.

Wielu dystrybutorów (np. GoldBroker.pl) udostępnia też możliwość zakupu abonamentu numizmatycznego. Jest to subskrypcja pierwszeństwa zakupu nowych emisji monet i banknotów kolekcjonerskich. Decydując się na taką usługę, płacisz za prawo pierwokupu nowych emisji monet na ustalonych wcześniej warunkach. Za konkretne monety należy zapłacić osobno w momencie dokonywania zakupu. Na rynku dostępnych jest wiele abonamentów numizmatycznych, które różnią się od siebie warunkami. Zapoznaj się z dostępnymi ofertami i wybierz taki, który będzie odpowiednio dostosowany do Twoich potrzeb.

W jakie polskie monety inwestować?

Narodowy Bank Polski emituje złote i srebrne monety kolekcjonerskie. W proces ich projektowania zaangażowani są najbardziej znani i uznani projektanci. Monety bite są z bardzo dużą dokładnością, najczęściej metodą stempla lustrzanego. Numizmaty sprzedawane przez NBP pakowane są w specjalne etui kolekcjonerskie.

Dużą popularnością cieszą się również srebrne monety, które ze względu na wykorzystany kruszec są tańsze niż ich złote odpowiedniki i wybijane są w różnej technice, gramaturze i kształcie. Przez co szczególnie podkreślane są ich walory kolekcjonerskie. Zarówno złote, jak i srebrne monety kolekcjonerskie mają na celu upamiętnienie ważnych dat, wydarzeń historycznych lub wybitnych postaci, które swoim życiem, czynami i osiągnięciami zapisały się na kartach historii Polski. Tematyka monet jest bardzo zróżnicowana, dlatego każdy kolekcjoner znajdzie motyw, który będzie dla niego interesujący. Monety kolekcjonerskie sprawdzają się również jako prezent z okazji ważnych wydarzeń. Duży wybór motywów sprawia, że można dobrać odpowiednią monetę do wydarzenia. Przykładowo, numizmaty o tematyce religijnej sprawdzą się jako prezent z okazji Pierwszej Komunii, Bierzmowania lub ślubu.

NBP emituje następujące rodzaje monet kolekcjonerskich:

  • tematy indywidualne – to monety okolicznościowe emitowane z okazji konkretnych wydarzeń (np. 100-lecie powstania Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP). Każda moneta poświęcona jest innej postaci lub wydarzeniu i nie stanowią one serii.
  • serie monet – to emitowane cyklicznie monety, które są poświęcone tej samej postaci lub motywowi. Kompletne kolekcje serii monet, zwłaszcza takich, które emitowane są przez wiele lat, zyskują na wartości i są poszukiwane na rynku numizmatycznym.

Najpopularniejsze polskie serie monet kolekcjonerskich to:

  • Skarby Stanisława Augusta (seria emitowana od 2013 roku) – aktualnie jest to najbardziej poszukiwana na rynku seria monet. Wynika to przede wszystkim z jej niskiego nakładu (5 000 sztuk srebrnej monety i 600 sztuk złotej monety), a także z uwagi na wagę (2 uncje srebra lub złota). Na popularność wpływa też motyw przewodni monet, czyli próba odwzorowania osiemnastowiecznej serii medalierskiej z wizerunkami królów Polski;
  • Historia Monety Polskiej (seria emitowana od 2013 roku) – to druga najpopularniejsza aktualnie seria monety emitowanych przez NBP;
  • Zwierzęta świata (seria emitowana od 1993 roku),
  • Polska Droga do Wolności (seria emitowana od 1996 roku),
  • Polscy malarze XIX/XX wieku (seria emitowana od 2002 roku),
  • Historia polskiej muzyki rozrywkowej (seria emitowana od 2009 roku),
  • Stulecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości (seria emitowana od 2015 roku),
  • Wielcy polscy ekonomiści (seria emitowana od 2017 roku).

Początkującym kolekcjonerom, a także inwestorom planującym dywersyfikację swojego portfela inwestycyjnego, zaleca się regularne kupowanie współczesnych emisji rocznikami. Podstawą jest tutaj regularność i konsekwencja w zbieraniu elementów kolekcji. Taka strategia maksymalizuje szanse zysku – zawsze w kolekcji znajdzie się taka moneta, która zyska na wartości odpowiednio dużo, pozwalając w ten sposób na zwrot inwestycji z nawiązką.

Jakie stare polskie monety są wartościowe?

Na rynku numizmatycznym znajdują się też stare polskie monety, które są szczególnie wartościowe. Niektóre z nich znajdują się w zbiorach instytucji publicznych i są jedynie ciekawostką, a inne wciąż można nabyć z drugiej ręki – w tym przypadku należy jednak dysponować wiedzą pozwalającą na określenie autentyczności i stanu zachowania takiej monety.

Do najcenniejszych polskich monet należą m.in. 100 dukatów z 1621 roku (moneta wybita za czasów panowania Zygmunta III Wazy), pierwszy grosz z 1367 roku, Denar Bolesława Chrobrego z lat 992-1025, Złoty Tryptyk z 1990 roku (z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego, Fryderyka Chopina i Tadeusza Kościuszko), złote monety z Papieżem Janem Pawłem II z 1985 roku o nominale 1000, 2000 i 10000 zł, monety bez oznaczenia mennicy (10 groszy – 1973 rok i 1 złoty – 1957 rok), a także charakterystyczne 5 złotych z szeroką ósemką w roczniku z 1958 roku.

Bielik – polska moneta bulionowa

Początkowo “Orzeł Bielik” a od 2018 roku po prostu “Bielik”, to polska moneta inwestycyjna emitowana przez Narodowy Bank Polski od 1995 roku. Podobnie jak inne złote monety bulionowe, również i Bielik posiada wybity nominał (dostępne wersje o nominale 50, 100, 200 i 500 zł), a jego wartość rynkowa jest znacznie wyższa i jest określana na podstawie kursu złota na giełdzie londyńskiej, kursu dolara amerykańskiego, a także marży emitenta. NBP codziennie publikuje zaktualizowane cenniki tych monet. Monety sprzedawane są w celach inwestycyjnych, ale ze względu na niski nakład, są też kupowane w celach kolekcjonerskich.

Monety pakowane są w plastikowe opakowanie CertiCard. Nabywca otrzymuje też certyfikat, unikalny numer i krótki opis produktu.

Źródło tekstu: https://goldbroker.pl/poradnik-inwestora/w-jakie-polskie-monety-warto-inwestowac/