Zbieranie monet okolicznościowych może być dobrą inwestycją

Znajdź monety okolicznościowe.

Monety to nie tylko środek płatniczy, ale również przedmiot westchnień kolekcjonerów na całym globie. Numizmatyka, stanowiąca z początku gałąź nauki badającą medale, monety a potem również papierowe banknoty, z wolna przerodziła się w cenione hobby. Wielu numizmatyków traktuje natomiast zbieranie monet jako pomysł na inwestycję kapitału w dobra, mogące za kilkanaście lat przynieść wymierne profity. Odpowiednio korzystają z tego mennice z całego świata, rok w rok wybijające ogromne ilości ciekawych monet numizmatycznych ze złotego i srebrnego kruszcu.

Monety okolicznościowe ze złotego i srebrnego kruszcu – pasja, która może być inwestycją

Powodów, dla których hobbiści gromadzą banknoty i monety jest co niemiara. Poniektórzy skupiają się na monetach okolicznościowych wybijanych w związku ze zbliżającą się rocznicą pamiętnego wydarzenia historycznego bądź narodzin czy też śmierci uznanej znakomitości ze świata polityki albo kultury. Inni fascynują się pieniędzmi, w wyniku czego zbierają środki płatnicze różnych państw. Trzecia grupa szukają monet, których rewers posiada sprecyzowany motyw, przykładowo związany z znakami zodiaku lub zabytkami świata. Jest natomiast grupa kolekcjonerów, której nie interesują popularne numizmaty emitowane w znacznych nakładach z miedzi, niklu i mosiądzu, a która poszukuje monet kolekcjonerskich z kruszców szlachetnych, najczęściej ze złota i srebra. Rzecz jasna, tego typu numizmaty już w chwili emisji są kilka razy droższe aniżeli zwykłe monety kolekcjonerskie, ale warto wziąć pod uwagę, iż ich kupno bywa doskonałą inwestycją. Po upływie czasu wartość srebrnych oraz złotych numizmatów nieraz bardzo wzrasta, nie tylko ze względu na ograniczaną ilość danego wzoru, ale dodatkowo ze względu na realny wzrost wartości kruszcu, którego zostały one wyprodukowane.

Co wpływa na koszt monety numizmatycznej?

Pasjonaci koncentrujący się jedynie na numizmatach emitowanych nad Wisłą nie mogą skarżyć się na niedobór atrakcyjnych okazów do kupienia. Zaledwie w zeszłych parunastu latach Mennica Polska wypuściła takie numizmaty jak np. kolekcja Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości z podobiznami między innymi Wojciecha Korfantego i Józefa Hallera czy 100. rocznica urodzin Jana Pawła II. Większość polskich monet kolekcjonerskich to srebrne numizmaty o nominale 10 zł. Ich cena, w zależności od nakładu, wagi oraz rocznika wybicia, oscyluje w przedziale od 90 do czasem 350 zł. Takie numizmaty zabezpieczone są zwykle kapslem lub umieszczone w kasetce.

Dane teleadresowe:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]