Badania psychologiczne kierowców – dlaczego są tak ważne?

Skieruj się tu, aby zamówić badania psychotechniczne Bielsko

Na sytuację na szosach w największej mierze wpływają umiejętności prowadzących jeżdżące po nich auta. Naprawdę ważne jest to dla kierowców zawodowych – między innymi taksówkarzy czy kierowców TIR-ów i autobusów. W ich sytuacji istotne są zarówno umiejętności, jak i predyspozycje psychiczne. Z tego względu przedstawiciele takich zawodów zgodnie z przepisami powinni regularnie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Dobrze zatem powiedzieć na ten temat kilka zdań. W jakich odstępach muszą być przeprowadzane? Na czym polegają tego typu badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak możemy się do nich przygotować?

Badania psychotechniczne kierowców – na czym polegają?

Badania kierowców powinny być wykonywane co 5 lat. Ta reguła nie obowiązuje z kolei specjalistów, którzy ukończyli 50 lat – powinni bowiem przeprowadzać je co 30 miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w wyspecjalizowanej przychodni, który najpierw wykonuje badania charakterologiczne. Mają one formę konwersacji z badanym, w czasie której odpowiada on na zadania dotyczące zachowań w skrajnych sytuacjach. Kolejna faza badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast potem przeprowadzane są testy na specjalnych maszynach, podczas których sprawdzana jest podzielność koncentracji, postrzeganie szybkości, umiejętność szybkiego reagowania czy widzenie w ciemności.

Badania psychotechniczne kierowców – o czym należy wiedzieć?

Po ich przeprowadzeniu kierowca jest zapraszany na wizytę ze specjalistą, który w jej trakcie powiadamia go, czy zaliczył badanie. Co ważne, musimy wiedzieć, iż nie dla każdego ich rezultaty będą pozytywne. Szanse na pomyślne przejście badań psychologicznych kierowców można jednak trochę zwiększyć. Jak? W internecie dostępne są liczne opisy działania urządzeń, na jakich są wykonywane badania psychotechniczne – to doskonałe rozwiązanie, by zawczasu sprawdzić, jak one działają.

Dane teleadresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]