Badania psychologiczne kierowców – poradnik

Zamów badania psychologiczne kierowców Bielsko

Badania psychotechniczne kierowców pozwalają stwierdzić czy osoby badane mają przeciwwskazania do wykonywania zawodu. Są one niezwykle ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa na drogach – dzięki nim można wyeliminować osoby, które nie powinny prowadzić pojazdów. W jaki sposób przebiegają testy i co konkretnie weryfikują? Jakie aparaty są używane do ich przeprowadzenia?

Badania psychologiczne kierowców – dla kierowców pojazdów służbowych i egzaminatorów

Badaniom psychologicznym musi poddawać się kilka grup kierowców. Pierwszą z nich są osoby przystępujące do egzaminu na prawo jazdy np. kategorii C+E. Do testów podchodzą też kierowcy, którzy popełnili wykroczenia związane z jazdą po alkoholu i starają się o przywrócenie uprawnień. Oprócz tego badania psychologiczne powinni przechodzić też kierowcy pojazdów uprzywilejowanych oraz instruktorzy szkół jazdy. Badania psychologiczne kierowców zawodowych, którzy nie przekroczyli 60 lat są ważne przez pięć lat.

Badania psychologiczne kierowców – jak wyglądają?

Badanie kierowców składa się z 2 części. Na początku kandydaci podchodzą do części testowej. Na tym etapie kontrolowana jest zdolność koncentracji, podzielność uwagi, szybkość działania oraz cechy osobowości czy umiejętność pracy w sytuacji stresowej. Kandydaci na kierowców muszą między innymi odpowiedzieć na pytania dotyczące ich cech osobowości czy rozwiązać tzw. test matryc Ravena. Ostatnim etapem testów psychologicznych jest część praktyczna, która weryfikuje przede wszystkim poziom koordynacji wzrokowo-ruchowej, wrażliwość na olśnienia i umiejętność oceny prędkości innych pojazdów. Na tym etapie wykorzystuje się m.in. wirometr, miernik sprawności sensomotorycznej oraz równoważnię. Badania polegają np. na naciskaniu odpowiednich przycisków i obserwowaniu, w jaki sposób osoba badana reaguje na oślepienie światłem.

Dane teleadresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]