Badania wysokościowe – dlaczego są tak ważne?

Więcej informacji o badaniach wysokościowych Bielsko Biała - zajrzyj tu

Wielu czytelników działania na wysokości kojarzy przede wszystkim z czyszczeniem okien w wieżowcach oraz opieką nad kominami. W myśl uchwalonych w Polsce regulacji są to zaś wszystkie prace przeprowadzane na wysokości wyższej niż jeden metr. W sytuacji, gdy prace prowadzone są minimum 3 metry nad poziomem gruntu, niezbędne jest zaś zaliczenie specjalistycznych badań wysokościowych. Na czym więc się one opierają? W których przychodniach są przeprowadzane? Jakie schorzenia powodują, że nie przejdziemy badań wysokościowych?

Badania wysokościowe – gdzie się udać?

Badania wysokościowe można przeprowadzić odwiedzając przychodnię medycyny pracy, w której otrzymamy dokumenty kierujące na badania specjalistyczne. Po ich zakończeniu – o ile oczywiście efekty będą odpowiednie – otrzymamy orzeczenie umożliwiające działania na wysokościach. Zdarza się jednak, że na przeprowadzenie badań lekarskich nie ma dużo czasu – wtedy słusznie postąpimy udając się sami do laryngologa, okulisty oraz neurologa celem wykonania badań, zaś następnie przedstawiając je w przychodni medycyny pracy, jakkolwiek najlepiej umówić się na badania w specjalistycznej poradni.

Przez które schorzenia nie zaliczymy badań wysokościowych?

Badania wysokościowe muszą wykryć schorzenia, które sprawiają, że praca na wysokościach jest niebezpieczna. Do najważniejszych tego rodzaju schorzeń należą przede wszystkim epilepsja oraz choroby błędnika, wady oczu (a konkretnie – potrzeba stosowania okularów (mimo że możemy to ominąć stosując soczewki kontaktowe), a także zez. Lekarz ma prawo poza tym odmówić wystawienia orzeczenia, jeżeli mamy zaawansowaną hiperglikemię lub zmagamy się z zawrotami głowy. Badania wysokościowe należy wykonywać co 36 miesięcy, natomiast osoby po pięćdziesiątce – co 12 miesięcy.

Dane teleadresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]