Badania wysokościowe – poradnik dla poszukujących pracy

Zleć badania wysokościowe Bielsko Biała na www.bielskobadania.pl

Osoby pracujące na wysokości pełnią swoje obowiązki często z narażeniem życia. Żeby wykluczyć ryzyko wystąpienia groźnych sytuacji, wprowadzono konieczność wykonywania drobiazgowych testów sprawdzających brak przeciwwskazań do wykonywania czynności wiążących się z pracą na wysokościach. Jak przebiegają takie badania? Przez ile czasu są ważne?

Badania wysokościowe – definicja pracy na wysokości

O pracy na wysokości mówi Rozporządzenie z dnia 26 września 1997 r. Według przepisów uznajemy za nią prace realizowane na powierzchni znajdującej się co najmniej jeden metr nad ziemią. Do pracowników wysokościowych możemy zaliczyć osoby wykonujące prace m.in. na stropach, masztach, rusztowaniach itd. Specjalistyczne badania sprawdzają czy kandydat nie ma problemów ze wzrokiem bądź innych przeciwwskazań mogących narazić pracownika na ryzyko. Jak przebiegają badania wysokościowe? Składają się one z 3 części – badania wzroku, układu nerwowego oraz otolaryngologicznego. Lekarz bada pacjenta w kierunku chorób błędnika, krótkowzroczności lub padaczki. Dopełnieniem jest badanie ogólne u lekarza medycyny pracy.

Badania wysokościowe – dodatkowe testy psychologiczne

Badania wysokościowe są ważne przez 2-3 lata. Osoby, które skończyły 50 lat muszą przechodzić je regularnie raz na rok. Najczęstszym przeciwwskazaniem do pracy na wysokości jest zez, wada wzroku, a także padaczka i cukrzyca. Warto podkreślić, że noszenie szkieł kontaktowych nie dyskwalifikuje kandydatów, chyba że praca wykonywana jest w warunkach zapylenia. To jednak nie wszystko – niektórzy pracownicy, oprócz przywołanych wyżej badań, muszą przejść także testy psychologiczne. Podlegają im przede wszystkim operatorzy ciężkich maszyn drogowych, suwnic czy pracownicy obsługujący pulpity sterownicze.

Dane teleadresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]