Doradztwo HR – czy zlecać je konsultantowi zewnętrznemu?

Tutaj poznasz pełną ofertę doradztwa HR

Niektóre przedsięwzięcia zaplanowane przez dział Human Resources mogą wyjść poza możliwości danego przedsiębiorstwa. Problem staje się szczególnie poważny, gdy konkretny projekt zahacza o tematykę do tej pory obcą pracownikom oraz zakłada wiele zmiennych. Istotny dla efektywności przeprowadzenia całego procesu jest stopień zaawansowania projektu i, co za tym idzie, umiejętności wymagane do jego wykonania. Dlatego w szeregu sytuacji potrzebne okaże się wsparcie niezależnych ekspertów, którzy, w zależności od potrzeb, mogą zagwarantować doradztwo w określonych stadiach projektu albo podjąć się kierowania całością. Kiedy podmioty winny zdecydować się na usługi doradztwa personalnego?

Doradztwo HR – kierowanie przeprowadzeniem całego projektu lub jego etapami

Na pomoc proponowaną w ramach doradztwa personalnego, podmioty decydują się w rozmaitych sytuacjach. Jednym z głównych aspektów tego typu współpracy jest badanie poziomu satysfakcji zatrudnionych. Aby jego wyniki okazały się miarodajne, a także pomocne przy sporządzaniu strategii, konieczne jest zastosowanie adekwatnych procedur pozyskania danych oraz ich trafna analiza. Prócz tego firmy nierzadko zatrudniają doradcy personalnego w celu zrealizowania różnego rodzaju audytów – z reguły odnośnie komunikacji wewnętrznej. Jak już nadmieniliśmy, rola doradcy HR bywa różnorodna. Niekiedy pełni on funkcję project managera, nadzorującego cały proces, w innych przypadkach natomiast jest wyłącznie doradcą merytorycznym, dającym kompleksowa pomoc w przypadku ewentualnych komplikacji.

Doradztwo HR – jak odszukać najlepszego konsultanta?

Efektywność działań podejmowanych we współpracy z konsultantem HR w największym stopniu jest zależna od tego, jakie kompetencje opanował wybrany przez przedsiębiorstwo ekspert. Podczas poszukiwania konsultanta HR należy zwrócić szczególną uwagę na jego doświadczenie. Warto przeanalizować to, dla jakich podmiotów przedtem pracował i, co kluczowe, jakie zadania tam realizował.

Jan Kłusak - doradca HR, coach biznesu, psycholog

Mob.: +48 500 456 374
E-mail: [email protected]