Jak rozplanować swoje mieszkanie, by było wygodne i urządzone z ogromnym wyczuciem smaku? To zapytanie zaskakująco często jest zadawane przez osoby, które stają przed zadaniem zaaranżowania mieszkania lub domu. Z pewnością liczni, którzy mają z tym problem, tak samo często zadają sobie pytanie: czy skorzystać z usług proponowanych przez architektów wnętrz?
Projektowanie wnętrz – samodzielnie czy z architektem?
Na ten moment na rynku znajduje się niezwykle szeroka oferta mebli i materiałów używanych do prac dekoracyjnych. Wydawać by się mogło, że urządzenie mieszkania jest banalnie proste. Okazuje się jednak, iż wiele ludzi ma z tym dużą trudność. Nie ma się więc co dziwić, że popyt na usługi , które świadczone są przez projektantów wnętrz jest naprawdę duże. Z pomocy architekta można skorzystać przede wszystkim wówczas, gdy nasze lokum ma specyficzny plan. Wiedza, którą posiada ten specjalista pozwoli mu wyczarować wnętrze naprawdę wygodne. Projektant wnętrz jest także naprawdę kompetentną osobą do tego, żeby polecić nam modyfikacje w usytuowaniu ścian. Dzięki temu nawet naprawdę niefunkcjonalne mieszkanie można przeobrazić w wygodne wnętrze.
Projektowanie wnętrz – jakimi pracami zajmie się architekt?
Wachlarz czynności, które możemy powierzyć architektowi wnętrz jest bardzo szeroki. Uzależnione jest to rzecz jasna od posiadanych przez nas możliwości finansowych, ale również od stawianych przez nas oczekiwań. Doświadczony architekt powinien kierować się przy tworzeniu projektu wskazówkami ze strony posiadacza mieszkania. Wspólnie więc powinno zastanowić się, jakiego typu meble będą dobrze wyglądały w naszym mieszkaniu, jakie elementy o charakterze dekoracyjnym powinny się w nim znaleźć albo jakie światło doda kolorytu naszemu mieszkaniu. Doświadczeni projektanci wnętrz nie poprzestają obecnie tylko na zaprezentowaniu klientom rysunków zmian. Zdecydowana większość nie przenosi już swoich pomysłów na kartkę papieru, ale tworzy je w specjalnych programach graficznych. Na skutek tego klienci mogą zobaczyć projekt w bardziej przystępnej formie. Dwuwymiarowa wizualizacja jest aktualnie standardem – architekt przystępuje do dalszej pracy wyłącznie po akceptacji projektu przez klienta.