Kompatybilność elektromagnetyczna to zakres cech danego urządzenia powodujących, iż może ono poprawnie działać w danym środowisku oraz nie wpływać niekorzystnie na działanie pozostałych maszyn znajdujących się w pobliżu. Przepisy uchwalone na terenie UE wskazują, iż niemal wszystkie układy elektroniczne wprowadzane na rynek europejski muszą przejść badania EMC, które udowodnią ich kompatybilność elektromagnetyczną. Należy przeprowadzić je w certyfikowanym laboratorium – w Polsce funkcjonuje ich dość dużo, ale nie zawsze oferują one identyczne usługi. Jak zatem wśród nich wyszukać te najlepsze? O jakich rzeczach nie możemy zapominać podczas szukania laboratorium EMC?
Jakie badania wykonuje laboratorium EMC?
W czasie szukania właściwego laboratorium EMC najważniejsze z pewnością okazuje się to, które testy są w nim przeprowadzane. Nie zapominajmy bowiem, iż rozmaite placówki oferują różny zakres badań – bierze się to na przykład z braku odpowiedniego sprzętu. Czasem nie są nam wymagane wszystkie testy, ale jeśli zachodzi taka konieczność – postawmy na laboratorium EMC, które oferuje kompleksowe testy. Poza tym istotne będzie również to, jakiego typu przyłącza i sieci stosowane są w laboratorium, ale tego niestety zazwyczaj nie dowiemy się z oficjalnej dokumentacji.
Laboratorium EMC – co warto wiedzieć?
Jak więc postąpić, jeżeli istotne okazują się dla nas badania wykonane na mniej popularnych przyłączach? Dobrym wyjściem w podobnych sytuacjach będzie niewątpliwie wysłanie zapytania, dzięki któremu sprawdzimy, czy dane urządzenie może zaliczyć testy w wybranym laboratorium. Wyszczególnijmy w nim takie cechy sprzętu, jak masa, rodzaj przyłączy i ich ilość, jak również typ zasilania. Dobrze też zapytać o możliwość uczestniczenia w badaniach – związane jest to bowiem z różnymi ułatwieniami.