Zastanawiasz się czy wynająć detektywa? Dowiedz się więcej o jego pracy

Usługi prywatnych detektywów są coraz popularniejsze. Postanawiamy o ich wynajęciu nie tylko w przypadku kłopotów rodzinnych. Ich usługi bywają przydatne również dla przedsiębiorców – pozwalają np. zweryfikować czy zatrudniony korzystający z L-4 faktycznie nie jest w stanie pracować albo czy informacje podane przez niego w CV są zgodne z prawdą. Warto więc dowiedzieć się nieco na temat tego, jakie kwalifikacje winien mieć detektyw i w rozstrzygnięciu jakich spraw może nam pomóc.

Prywatny detektyw – wymagania

Nie każdy może pracować jako prywatny detektyw. By legalnie działać w tym zawodzie, trzeba posiadać odpowiednią licencję, która przyznawana jest po zdaniu państwowego egzaminu. Miejmy jednak na uwadze, że osoby podchodzące do testu muszą również spełnić wcześniej wskazane wymagania. Najistotniejsze z nich to posiadanie obywatelstwa dowolnego z krajów wchodzących w skład UE, co najmniej średniego wykształcenia oraz świadectwa o nieposzlakowanej opinii uzyskanego od komendanta powiatowego lub miejskiego Policji. Warunkiem jest także niekaralność, a odnośnie byłych funkcjonariuszy Policji – brak zwolnienia dyscyplinarnego. Co istotne, osoby starające się o licencję prywatnego detektywa muszą ukończyć 21 lat.

Kiedy szukać pomocy detektywa?

Największa część zleceń, które realizują detektywi dotyczy wszelkiego rodzaju kwestii rodzinnych. Do agencji detektywistycznej możemy zwrócić się m.in. gdy mamy podejrzenie, że nasz partner jest niewierny lub nie mamy pewności, czy drugi rodzic naszego dziecka odpowiednio się nim opiekuje. Prywatny detektyw pomoże nam także określić faktyczną wysokość dochodów byłego partnera, co okaże się bardzo przydatne podczas spraw o ustalenie wysokości alimentów.