ERCP jest metodą, która umożliwia poznanie stanu jelit, trzustki i żołądka. Mimo, że chorym może wydawać się nieprzyjemna, jej wykorzystanie daje szansę na zdiagnozowanie mnóstwo schorzeń w pierwszym stopniu rozwoju i, dzięki temu, zarządzić efektywne leczenie. Na czym dokładnie polega ERCP? W jakich sytuacjach powinno być wykonane? Co oznacza dla chorego?
Na czym polega ERCP?
ERCP wymaga wprowadzenia do gardła chorego rurki ze sprzętem pozwalającym na wykonanie badania łączącego w sobie cechy endoskopii i radioskopii. Z uwagi na możliwe napady wymiotne, niezbędne jest też znieczulenie przełyku.
Kiedy lekarz przeprowadzi ERCP?
Lekarze zwykle zlecają ERCP pacjentom, którym doskwierają dolegliwości przewodu pokarmowego albo szybki spadek masy ciała. ERCP daje również szansę na potwierdzenie wyników pozostałych wiwisekcji – szczególnie, kiedy podejrzewa się schorzenia trzustki, dwunastnicy oraz innych elementów przewodu pokarmowego.
ERCP – jak powinien przygotować się pacjent przed badaniem?
Przed ERCP konieczny jest ścisły post przez przynajmniej 8 h. Pacjenci, których czeka podobny zabieg nie powinni również przyjmować leków zmniejszających krzepliwość krwi. Lekarz prowadzący zabieg musi wiedzieć o naszych alergiach oraz przewlekłych chorobach.
Co czeka nas po ERCP?
Pacjent, który przeszedł ERCP powinien pozostać w lecznicy przynajmniej dwie godziny – tyle bowiem działają środki przeciwbólowe. Krótki czas po zabiegu może również odczuwać dyskomfort w gardle. Mniej często występują natomiast komplikacje, wśród których najbardziej pospolite jest zapalenie trzustki.