Centrum Dobrej Terapii – leczenie alkoholizmu

Różnica między kontrolowanym spożyciem alkoholu, a bardzo okazuje się bardzo płynna. Nawet, kiedy ktoś jest zdania, że jego picie jest pod kontrolą, według specjalisty może być już alkoholikiem. W jaki sposób zatem zdiagnozować alkoholizm i co zrobić, by uratować nadużywającego mocnych trunków człowieka?

Często pije? To może być alkoholizm

Dla rozpoznania alkoholizmu nie liczy się ilość pitego alkoholu. Znacznie ważniejsza jest zaś częstotliwość sięgania po kieliszek – jeśli zdarza się to regularnie, odbierz to jako wyraźne ostrzeżenie.

Stadia alkoholizmu

Alkoholizm zaczyna się niewinnie – chory zauważa, iż alkohol jest sposobem na zapomnienie kłopotów, a ilość spożywanych napojów powoli rośnie. Drugie stadium rozpoznasz, gdy chory będzie zapominał, co robił pod wpływem. Trzecie i czwarte stadium to natomiast brak świadomości picia oraz notoryczne upijanie się.

Czy to alkoholizm?

Alkoholizm możesz zauważyć zarówno w zwyczajach uzależnionego, jak i jego stanie fizycznym. Zacznij działać gdy dostrzeżesz, że twój bliski traci zainteresowanie dotychczasowymi hobby lub obsesyjnie próbuje znaleźć sposobność do picia. Niepokojące są także podkrążone oczy, trzęsienie się mięśni i chudnięcie.

Terapia alkoholizmu

Oczekiwane rezultaty da długa terapia grupowa. Dobrym rozwiązaniem może okazać się również leczenie farmakologiczne, sukces zależy jednak od nastawienia chorego. Alkoholizm jest przewlekłym schorzeniem – z uwagi na to warto uświadomić sobie, jak duże znaczenie ma, by już nigdy nie sięgnął po kieliszek.