Co może powodować ból kręgosłupa lędźwiowego i piersiowego?

Sprawdź więcej szczegółów o bólu kręgosłupa piersiowego na https://www.vitberg.com/info/bol-plecow-i-kregoslupa.html

Powracający ból pleców w odcinku lędźwiowym, piersiowym czy między łopatkami powoli staje się normalnością dla sporej części społeczeństwa. W dzisiejszych czasach nie jest to już niedyspozycja, z którą borykają się jedynie osoby starsze. Mała aktywność fizyczna powiązana z pracą w pozycji siedzącej skutkuje tym, że bólu tego rodzaju doznają coraz to młodsze osoby.

Ból kręgosłupa to nie tylko rezultat urazów

Ból kręgosłupa może wynikać z wielu źródeł. Jego odczuwanie przykładowo w odcinku piersiowym nieraz powiązane jest z układem nerwowym, szczególnie jeżeli odczuwany jest jako ból promieniujący w kierunku ramion oraz barku. Ból kręgosłupa piersiowego może także informować o rozwijaniu się zmian reumatycznych czy schorzeń narządów wewnętrznych, toteż jego leczenie rozpoczyna się między innymi od wykluczenia tego rodzaju przyczyn. Tymczasem ból w odcinku lędźwiowym oraz ból między łopatkami częstokroć jest następstwem przeciążenia struktury kręgosłupa (więzadeł, ścięgien bądź mięśni przykręgosłupowych), wynikającego zazwyczaj z przestawiania obiektów o sporej masie czy złą postawą. Taki ból przeciążeniowy notorycznie jest ignorowany, ponieważ łagodnieje po odpoczynku, jednakże może on być sygnałem początków dyskopatii, czyli przepukliny dysku. Rzecz jasna ból pleców bywa też następstwem różnych stanów zapalnych lub urazów nieraz tak drobnych, że wracamy do nich myślą dopiero podczas rozmowy z ortopedą.

Ból pleców – co zalecają specjaliści?

Bólu pleców nie można ignorować i należy bezzwłocznie umówić się na wizytę u lekarza. Określi on wstępnie rodzaj oraz źródło bólu, po czym wystawi skierowanie do stosownego specjalisty, który zaplanuje optymalną formę terapii. Nie powinno się jednak czekać, aż pojawi się ból krzyża. Nawet jeżeli z kręgosłupem nie mieliśmy dotychczas problemów. Dlatego specjaliści rekomendują systematyczny ruch, dbanie o właściwą wagę oraz pamiętanie o dobrej postawie m.in. podczas pracy przy komputerze. Naprężone mięśnie grzbietu czy szyi można również rozluźnić dzięki masażom rehabilitacyjnym albo przy pomocy sprzętu do wibroterapii. Taki masaż drganiami umacnia mięśnie, co osłabia bóle przeciążeniowe, a także pobudza cyrkulację limfy i krwi.

Dane teleadresowe:
Vitberg
ul. M. Borelowskiego 29
33-300 Nowy Sącz

Tel.: +48 18 442 33 69
E-mail: [email protected]