Czym zajmuje się urologia?

Potrzebujesz więcej informacji o urologu w Krakowie prywatnie? Wejdź na https://www.scmkrakow.pl/specjalizacje/urologia/

U dużej części pacjentów spotkanie z urologiem powoduje skrępowanie. Problemy zdrowotne, którymi zajmuje się urologia, postrzegane są jako niezmiernie intymne, co skutkuje tym, iż osoby, które odnotowały u siebie niepokojące objawy choroby, często zwlekają przez wiele tygodni zanim postanowią udać się na badanie u urologa. Takie postępowanie jednak może skutkować poważnymi konsekwencjami dla układu moczowego.

Nie ignoruj tych oznak! Sprawdź, kiedy trzeba umówić się na wizytę do urologa

Zadaniem urologii jest rozpoznanie oraz leczenie rozpoznaniem oraz leczeniem schorzeń męskiego układu moczowo-płciowego, a u kobiet – układu moczowego. Organy tego układu odpowiadają między innymi za wydalanie z organizmu nadmiaru soli mineralnych i mocznika, który powstaje w wątrobie jako produkt uboczny metabolizmu białek, czy produkcję hormonów. O niewydolności układu moczowego może alarmować masa przeróżnych symptomów, które często są ignorowane przez chorych w nadziei, iż same ustąpią. Na które w związku z tym symptomy należy zwrócić szczególną uwagę i potraktować je jako bodziec do niezwłocznego umówienia się na badanie urologiczne? Są to zwłaszcza wszelakie zmiany związane z moczem, a więc jego ciemniejsze zabarwienie, spienienie czy zauważenie w nim krwi albo ropy, ale również nieregularny strumień moczu, pieczenie bądź ból przy jego wydalaniu, nietrzymanie moczu lub wydalanie jego zbyt małej objętości. Niektóre symptomy mogą być też mniej oczywiste, przykładowo obrzęk stóp, nadciśnienie tętnicze oraz ból pleców bądź podbrzusza. Urolog zajmuje się też męskim układem płciowym, zatem panowie powinni udać się do niego kiedy mają problemy z wytryskiem (np. gdy pojawi się krew w spermie), ze stulejką, wywołaniem wzwodu czy kiedy dostrzegą zmiany na jądrach bądź prąciu. Trzeba także odnotować, że mężczyźni po ukończeniu czterdziestu lat powinni regularnie umawiać się na kontrolne badanie prostaty.

W jakim celu pacjenci zapisują się do gabinetu urologa?

Pacjenci zazwyczaj umawiają się do poradni urologa celem przeprowadzenia biopsji gruczołu sterczowego (umożliwiającej diagnostykę nowotworu tego narządu), cystoskopii (to znaczy obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), konsultacji dotyczącej wazektomii, jak również leczenia torbieli nerek, stulejki bądź wodniaka jądra. Urolodzy codziennie wykonują też mnóstwo trudnych zabiegów, takich jak przezcewkowa resekcja prostaty czy guza pęcherza moczowego, plastyka połączenia miedniczkowo-moczowodowego i nefrektomia (a więc usunięcie nerki).

Dane teleadresowe:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]