Dentysta chirurg bezboleśnie wykona ekstrakcję zęba

Niektóre schorzenia zębów i dziąseł nie mogą być uleczone z pomocą standardowych zabiegów dentystycznych. Jeśli te metody leczenia okazują się bezskuteczne, lekarz podejmuje decyzję o rozpoczęciu leczenia z zastosowaniem technik chirurgii stomatologicznej. Choć ta nazwa dla większości pacjentów brzmi groźnie, to współczesna medycyna dysponuje środkami i technologiami, które powodują, iż nawet wyjątkowo trudne zabiegi są dla pacjenta zupełnie bezbolesne, a komplikacje zdarzają się rzadko.

Jakie zabiegi wykona chirurg dentystyczny?

Do zabiegów najczęściej prowadzonych przez chirurga dentystę należą ekstrakcje zębów oraz usunięcie ich części (na przykład wierzchołków korzeni lub całych korzeni). Te zabiegi przeprowadza się, jeśli stan zębów jest zły – zazwyczaj na skutek postępującej próchnicy bądź często powtarzających się stanów zapalnych. Chirurg dentysta zajmuje się oprócz tego podcinaniem wędzidełka, a także zabiegami służącymi rekonstrukcji różnych części przyzębia – na przykład sterowaną regeneracją kości i tkanek miękkich. Do chirurga dentystycznego należy ponadto zgłosić się, aby przygotować jamę ustną do leczenia protetycznego.

Chirurg dentysta a efektywne znieczulenie

Zabiegi, na których skupia się chirurgia stomatologiczna jeszcze parę lat temu wiązały się z odczuwaniem bólu. W dzisiejszych czasach jednakże dostępne są środki, zupełnie eliminujące nieprzyjemne doznania. Poza tym pacjenci, którzy przeraźliwie boją się zabiegów stomatologicznych, mogą skorzystać z dodatkowych środków uspokajających, a nawet poprosić o przeprowadzenie zabiegu w stanie całkowitej narkozy.