Do czego służą defibrylatory AED?

Defibrylatory to urządzenia wykorzystywane w sytuacjach śmiertelnych zagrożeń. Regularnie pomagają milionom osób z zawałem. Czym wyróżniają się defibrylatory AED i w jaki sposób mogą przywrócić funkcje życiowe?

Defibrylatory AED – samodzielnie analizują rytm serca

Defibrylator to sprzęt, który pomaga przywrócić poprawny rytm serca, np. w sytuacji wystąpienia częstoskurczu komorowego. Oddziałuje na mięsień sercowy wysyłając prąd elektryczny o określonej mocy, dzięki czemu możliwe jest uratowanie życia pacjenta. Standardowy defibrylator to urządzenie złożone z tzw. łyżek oraz ekranu pokazującego pracę serca. O przebiegu defibrylacji decyduje lekarz. Wyjątkowym rodzajem urządzenia jest defibrylator AED, który może być wykorzystywany tak przez osoby z wykształceniem medycznym, jak i osoby bez odpowiedniego wykształcenia. Defibrylator AED samodzielnie monitoruje rytm serca i określa czy pacjent wymaga defibrylacji. Potem za pomocą poleceń głosowych oraz grafik osoba prowadząca resuscytację jest informowana jak wykonywać dalsze czynności. Defibrylatory emitują także sygnały dźwiękowe, dzięki którym można zachować właściwe tempo resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

Defibrylatory AED – polecenia głosowe oraz grafiki

Statystyki pokazują, że szybkie zastosowanie defibrylacji zwiększa szanse uratowania pacjenta nawet o 70 procent. To właśnie dlatego w polskich miastach instaluje się defibrylatory AED, a w mediach organizowane są kampanie społeczne zwiększające świadomość Polaków. Zewnętrzne defibrylatory charakteryzują się inną budową niż urządzenia klasyczne. Wyposażone są w elektrody jednorazowego użytku, które przykleja się do ciała pacjenta. Dodatkowe wyposażenie automatycznego defibrylatora obejmuje też ręcznik i maseczkę na twarz. Sprzęt ten wyposażono w moduł automatycznej analizy pracy serca.