Enteroskopia? Bez baw

Zdiagnozowanie chorób jelita cienkiego sprawiało niegdyś duże trudności. Efektywną metodą była wyłącznie enteroskopia w czasie zabiegu, która jednak miała sporo minusów. Dlatego szczególnie istotnym przełomem było wynalezienie innowacyjnej techniki rozpoznawania i leczenia schorzeń tego fragmentu przewodu trawiennego – enteroskopii dwubalonowej. Jej twórcą jest Hironori Yamamoto, który po raz pierwszy użył jej na początku XX stulecia. Dlaczego okazało się to tak ważne? Jak przebiega taki zabieg? Kiedy enteroskopia okaże się pomocna?

Enteroskopia – co to jest?

Wykorzystanie zabiegowej enteroskopii w badaniu schorzeń jelita cienkiego było przyczyną poważnych trudności – ów element bardzo wszak się zapętla. Enteroskopia dwubalonowa rozwiązuje takie problemy, bo aparat jest wzbogacony dwoma balonami, przez co lekarz może obejrzeć nawet ukryte miejsca. Aparat wkłada się poprzez usta, zatem niepotrzebne jest cięcie. Wykorzystuje się natomiast znieczulenie ogólne, jedynie w niektórych sytuacjach zastępując je lekami uspokajającymi.

Zalety enteroskopii

W przeciwieństwie do enteroskopii śródoperacyjnej, ta technika jest całkowicie bezpieczna. Ze względu na fakt, że pozwala na wygenerowanie obrazu przewodu pokarmowego na bieżąco i przeprowadzenie biopsji śluzówki jelita, jest szczególnie przydatna w rozpoznawaniu różnych chorób. Znajduje zastosowanie w diagnozowaniu krwotoków z przewodu pokarmowego, polipów lub w czasie leczenia miejscowego.