Fakty i mity o pracy chirurga

Mimo że zwykle kojarzony bywa z operacjami, działalność chirurga nie sprowadza się jedynie do tego. Lekarze z tej dziedziny zajmują się bowiem także diagnostyką wielu chorób przewodu trawiennego, pęcherza moczowego oraz brzucha, piersi i głowy. Oprócz tego warto pamiętać, iż powstały specjalizacje dla chirurgów, powiązane z danym rejonem ciała – a wśród nich chirurgia plastyczna czy neurochirurgia. W jakich przypadkach jednak zgłosić się do chirurga? Jakiego lekarza wybrać w danej dolegliwości?

Chirurg ogólny – ogól kompetencji

Chirurg ogólny koncentruje się zwłaszcza na chorobach jamy brzusznej – przewodu pokarmowego i moczowego. Do jego kompetencji włącza się też tego typu operacje jak nastawianie kończyn, usuwanie narządów lub otwarcie czaszki. Do chirurga ogólnego należy udać się także, jeżeli podejrzewamy raka – to ten lekarz odpowiedzialny jest za diagnostykę tego typu chorób. W zakres jego obowiązków należy też opieka nad chorym po przeprowadzonych operacjach.

Którymi chorobami oprócz tego para się chirurg?

Jak przed chwilą wspomnieliśmy, stworzone zostały także specjalizacje dla chirurgów. Do najszerzej znanych należą na przykład chirurgia naczyniowa, skupiająca się na terapii układu krwionośnego i kardiochirurgia, która opiekuje się chorymi na serce. Odrębną specjalizacją jest chirurgia dziecięca – zabiegi najmłodszych pacjentów może wykonać wyłącznie chirurg dziecięcy. Należy wymienić też chirurgię plastyczną, twarzową oraz proktologię koncentrującą się na ostatnim fragmencie układu trawiennego.