Guz jelita – co robić?

Rocznie guz jelita jest przyczyną zgonu niemal 400 tysięcy pacjentów z różnych krajów . Zwykle diagnozuje się go w ósmej dekadzie życia, jednak nie jest to regułą, ponieważ na tę chorobę cierpią również młodsi pacjenci. Co ciekawe, guz jelita jest schorzeniem rzadkim w państwach rozwijających się, atakując zwłaszcza obywateli krajów rozwiniętych. Rozpoznany w pierwszym stadium daje duże szanse powrotu do zdrowia, jednak ryzyko zwiększa się w przypadku jego późnego wykrycia. Należy zatem przeczytać coś na jego temat – dzięki temu będziemy w stanie odpowiednio zareagować. Jak go rozpoznać? Jak przebiega leczenie raka jelita grubego? Co przyspiesza jego rozwój?

Jak rozpoznać guz jelita?

Raka jelita zwiastują zwłaszcza krwotoki z przewodu pokarmowego oraz bolesność brzucha – diagnozuje się je u prawie trzech czwartych chorych. Częstym symptomem jest oprócz tego niedokrwistość, obniżenie wagi ciała oraz zaparcie, a w skrajnych sytuacjach raka można wyczuć ręką. Udowodniono, iż rozwojowi guza jelita sprzyja palenie tytoniu, spożywanie krwistego mięsa, brak sportu oraz czynniki genetyczne.

Guz jelita – kuracja

Stuprocentową pewność rozpoznania raka jelita daje między innymi USG lub endoskopia. Metoda leczenia będzie uzależniona od stopnia rozwoju guza – niewielkie zmiany można wyciąć chirurgicznie, zaś guz jelita w drugim stadium umożliwia wprowadzenie radioterapii. Poważne zmiany są wskazaniem dla chemioterapii, której czasem towarzyszą metody operacyjne i radioterapię.