Jak ustrzec się bólu u stomatologa?

Ekspertem, do którego nie chodzimy zbyt chętnie, jest stomatolog. Gros osób oczekujących pod gabinetem boi się bólu związanego z wierceniem, leczeniem endodontycznym, wyrywaniem zębów czy eliminowaniem zwapniałej płytki nazębnej. Żeby ustrzec się bolesnych zabiegów u lekarza, należy przecież tylko regularnie troszczyć się o zdrowie zębów.

Stomatolog – profesja znana od wieków

Pamiętajmy, że stomatolog to fach, który funkcjonuje od starożytności, kiedy to zaczęto stosować pierwsze borowanie zębów. W dzisiejszych czasach stomatolodzy posiadają wyraźnie bardziej komfortowe zabiegi lecznicze, które dają szansę uniknąć przenikliwego bólu i chlubić się śnieżnobiałym uśmiechem. Ażeby dobrze wykonywać leczenie, stomatolog musi zdać profesjonalne studia, a także powinien cechować się delikatnością dla chorego. Niestety niewielka część osób nadaje się do wykonywania tego nadzwyczaj wymagającego fachu.

W jaki sposób przygotować się do odwiedzin u stomatologa?

Stomatolog będzie nam się dobrze kojarzył, jeśli zaczniemy wykonywać częste czynności ochronne jamy ustnej. Starajmy się czyścić uzębienie po wszystkich spożywanych produktach, przynajmniej 3 razy na dzień. Nie bagatelizujmy dopasowanych do naszych potrzeb akcesoriów stomatologicznych. Warto wypróbować szczoteczkę zasilaną na baterie, gdyż o wiele lepiej likwiduje zanieczyszczenia niż te mechaniczne. Używajmy również irygatorów specjalistycznych i płukanek do pielęgnacji przestrzeni międzyzębnej. Nie zapominajmy, żeby już od okresu przedszkolnego uczyć pociechy regularnej ochrony jamy ustnej – wówczas będą cieszyć się zdrowymi zębami i nie będą bały się odwiedzić stomatologa. Od 1 roku życia należy zapoczątkować naukę mycia zębów. Żeby maluch przyzwyczaił się do wizyt należy zarejestrować go do stomatologa. Wstępna wizyta u dentysty powinna opierać się jedynie na rozmowie z doktorem. Stomatolog winien zademonstrować dziecku fotel oraz przyrządy wykorzystywane do zabiegów.