Jakie operacje wykonują specjaliści z oddziału chirurgii

Obecnie oddziały chirurgii – w Krakowie czy innych rejonach naszego kraju – są znakomicie zaopatrzone w specjalistyczną aparaturę.

Jakie procedury przeprowadza się na oddziale chirurgii?

Operacje wiążące się z układem krwionośnym klasyfikujemy do niezwykle trudnych. Inne niebywale problematyczne operacje, podejmowane na oddziałach chirurgii krajowych klinik, to przykładowo operowanie narządów wewnętrznych, czyszczenie naczyń krwionośnych, wszczepienie syntetycznej zastawki komorowo-otrzewnowej. Specjalizacją, która działa wyjątkowo energicznie, jest też chirurgia nowotworowa. Zajmuje się ona kompleksowym leczeniem m. in. chorób związanych z rakiem piersi, jajników, guzami mózgu. Ponadto gros oddziałów chirurgii, znajdujących się w Krakowie czy Poznaniu, operuje pacjentów wyposażeniem umożliwiającym amputację gruczołu sutkowego z jego równoległym odtworzeniem.

Jak funkcjonują państwowe oddziały chirurgiczne?

Nie zapominajmy o tym, że polskie oddziały chirurgii zatrudniają sławnych i cenionych fachowców, którzy regularnie przeprowadzają niebezpieczne operacje. Nasi profesjonaliści w dziedzinie transplantologii niejednokrotnie zadziwili swoich amerykańskich chirurgów, przeprowadzając na przykład historyczne operacje dłoni. Chirurgia onkologiczna też działa na światowym szczeblu, istnieje przecież laparoskopia, czyli innowacyjna metoda usuwania przykładowo raka jelita cienkiego. Kobiety chorujące na raka piersi mają możliwość przejść szereg operacji tzw. zachowujących. Ta dziedzina nauk medycznych rozwija się bardzo szybko, a oddziały chirurgiczne funkcjonujące w kraju (Kraków, Wrocław, Szczecin), w niczym nie ustępują zagranicznym.