Jakie rodzaje przepukliny wyróżniamy?

Przepuklina jest jednym z najgroźniejszych dolegliwości. Mimo tego nierzadko lekceważymy jej początkowe objawy, umożliwiając jej rozwinięcie. To natomiast może skutkować groźnymi powikłaniami, w wielu przypadkach stanowiących zagrożenie dla życia. Przepuklina to przedostanie się tkanek na zewnątrz, wskutek czego rośnie ryzyko pojawienia się poważnych zakażeń. Zwykle obserwowana jest w pachwinie, ale może pojawić się także w jamie brzusznej czy klatce piersiowej. W przypadku jej zaobserwowania powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza, który zastosuje odpowiednie, skuteczne metody terapii.

Powody wystąpienia przepukliny

Przepuklina zwykle okazuje się skutkiem zbytniego obciążenia – pojawia się na przykład przy dźwiganiu masywnych rzeczy. Nierzadko zaś powody jej wystąpienia są zupełnie inne – może to być za niski poziom białka, w wyniku czego przerwane są tkanki utrzymujące organy brzucha. Ryzyko wystąpienia przepukliny rośnie z wiekiem, więc najbardziej zagrożeni są wiekowi chorzy, choć często notuje się ją też u maluchów – szczególnie najmłodszych.

Terapia przepukliny

Zwalczenie przepukliny powinno być rozpoczęte bezzwłocznie i być nadzorowane przez sprawdzonego specjalistę. Dzisiejsze techniki są znacznie efektywniejsze od sposobów wykorzystywanych kiedyś i eliminują skutki niepożądane. Miast zszywać tkanki chorego, w miejscu przerwania wkłada się odpowiednie siatki, a te pozwalają na zmniejszenie napięcia i przez to zażegnanie ryzyka ponownego pojawienia się tej dolegliwości.