Tarczyca jest jednym z najważniejszych gruczołów produkujących zasadnicze dla zdrowia człowieka substancje chemiczne. Dba o zdrową aktywność umysłu, funkcjonowanie układów krwionośnego i autonomicznego oraz przemianę materii. Trzeba przyznać, że w dzisiejszych czasach statystyki związane z zapadaniem na poważne zwyrodnienia tarczycy są alarmujące.
Usunięcie tarczycy grozi co 3 Polakowi
Coraz większa liczba Polek cierpi na dolegliwości tego ważnego gruczołu. Najczęściej występujące komplikacje to choroba Gravesa-Basedowa, Hashimoto, nadczynność. U młodych Polek, u których pojawiają się niejednokrotnie także złośliwe guzy tym narządzie, podatność na te schorzenia jest o wiele wyższa. Wtedy nieuchronna jest operacja tarczycy, aby nie dopuścić do gwałtownego rozwoju schorzenia. Musimy pamiętać, że niejednokrotnie takie zabiegi skutkują usunięciem tarczycy, co zapowiada łykanie sztucznych hormonów przez długie lata.
Zabezpiecz się przed operacją tarczycy – metody ujawniania dolegliwości tego narządu
Oznaczenie wskaźnika hormonu tyreotropowego we krwi jest najistotniejszym badaniem jakie konieczne jest do zweryfikowania dolegliwości tarczycy. Nawet doktor w przychodni może przeprowadzić analizy hormonów. W przypadku wykrycia stężenia TSH zwiększonego powyżej 3,5 – konieczna jest konsultacja endokrynologiczna. Endokrynolog poleca w takim wypadku udać się na badania USG tarczycy, których celem jest zweryfikowanie nieprawidłowości narządu, jak również jego kształtu.
Kiedy operacja tarczycy staje się nieodzowna
Kiedy diagnostyka wykaże groźne stany zapalne – operacja tarczycy będzie nieuchronna. W sytuacji wykrycia ognisk złośliwych chirurg może postanowić o usunięciu tarczycy (całego narządu, jednej strony bądź płatu z węziną). Zabieg wykonywany jest po podaniu środków znieczulających, a zaraz po nim operowanemu poleca się odpoczynek od pracy przez około 2-3 tygodni. W unikaniu chorób tarczycy kluczowa jest prawidłowa dieta, obfitująca w jod i inne cenne składniki.