Laparoskopowe usunięcie jelita – przełomowa terapia

W dzisiejszych czasach medycyna stara się wdrażać mało inwazyjne techniki leczenia, które będą lepsze dla pacjentów. Wymienić należy chociażby laparoskopowe usunięcie jelita, stosowane w ogromnej ilości sal zabiegowych. Lekarze przyznają, że laparoskopia to kamień milowy we współczesnym leczeniu. Warto zobaczyć więc, czym charakteryzuje się ta odkrywcza technika.

Jak wykonuje się laparoskopowe wycięcie jelita

W tym przypadku chirurg wykonuje jedynie 5-6 mikroskopijnych wkłuć skalpelem (rzadko przekraczających 2 cm) – co jest nowością w porównaniu z tradycyjnymi zabiegami. W bardziej skomplikowanych sytuacjach mogą one być lekko skorygowane w trakcie leczenia. W dalszej kolejności wsadza się do brzucha specjalistyczne miniaturowe instrumenty oraz kamery monitorujące. Działania te stosuje się, żeby zarządzać wykonaniem operacji za pośrednictwem komputera. Pozytywną cechą laparoskopowego wycięcia jelita jest brak dużego ryzyka. Lekarz nie musi bowiem otwierać brzucha, gdyż często kończy się to ciężkimi powikłaniami. Zabieg wykonuje się podczas głębokiej narkozy. Ponadto trzeba zaznaczyć, że przy chorobach nowotworowych, zainfekowany fragment jelita jest w pierwszej kolejności umieszczany w izolowanym woreczku, żeby nie dopuścić do zainfekowania innych narządów rakotwórczymi receptorami. Potem element jest wyjmowany z organizmu.

Kiedy przeprowadza się laparoskopowe usunięcie jelita?

Operacja ta zalecana jest przy schorzeniach takich jak choroba uchyłkowa, nowotwór jelita grubego, wrzody jelitowe i dolegliwości jelit, które są niepodatne na tradycyjne metody zabiegowe. Dzięki wykonaniu tej innowacyjnej metody, osoba skarżąca się na takie dolegliwości może szybciej wyjść z kliniki, blizny są małe, momentalnie wraca również zdrowie poddawanego zabiegowi narządu. W polskich i europejskich klinikach regularnie wykonywane jest laparoskopowe wycięcie jelita.