Leczenie stożka rogówki – popraw jakość swojego widzenia

Sprawdź więcej szczegółów o Cross Linking na https://voigtklinikaoka.pl/uslugi/stozek-rogowki/.

Keratoconus, innymi słowy stożek rogówki, to przypadłość, która w znacznym stopniu ogranicza normalną aktywność – pogarsza jakość widzenia oraz może wywoływać inne schorzenia oczu. We współczesnych klinikach okulistycznych eksperci dysponują środkami pozwalającymi sprostać tym problemom. Jak więc winna przebiegać korekta stożka rogówki?

Stożek rogówki w wielu przypadkach towarzyszy innym wadom oczu

Rogówka to transparentny element oka, który mocno skupia promienie świetlne. Mieści się przed tęczówką i jest ukrwiona w niewielkim stopniu, jednak posiada wiele nocyceptorów. W okolicy trzeciej dekady życia może ulec zniekształceniu polegającemu na ścieńczeniu i uwypukleniu w centralnej części. Jest to skutkiem osłabienia tkanki, która prawdopodobnie ulega działaniu wolnych rodników. Stożek rogówki wywołuje niezborność i krótkowzroczność, przez co chory widzi zdecydowanie gorzej i staje się nadwrażliwy na promienie świetlne. Pacjenci skarżą się także na podrażnienie oczu, czasem występuje też widzenie podwójne. Stożek rogówki nierzadko współistnieje z pozostałymi schorzeniami oczu, m.in. zapaleniem spojówek. Szczęśliwie obecnie możliwe jest skuteczne leczenie stożka rogówki. Na początkowym etapie wada jest adiustowana przy użyciu okularów albo soczewek kontaktowych, po pewnym czasie natomiast potrzebne jest wykonanie zabiegu w klinice okulistycznej.

Korekcja stożka rogówki – metody Topoguided i cross linking

Korekta stożka rogówki może być wykonywana za pośrednictwem rozmaitych technik. Dzisiaj najskuteczniejszą metodą na poprawę ostrości widzenia jest cross linking i wszczepienie pierścieni śródrogówkowych. Współczesne kliniki okulistyczne podejmują się również korekty stożka rogówki poprzez modelowanie, tj. metodę Topoguided. Znakomite rezultaty przynoszą procedury korzystające z technologii mapowania rogówki, dzięki czemu można uzyskać regularną powierzchnię tkanki, a to w rezultacie umożliwia korygowanie krótkowzroczności lub niezborności za pomocą soczewek kontaktowych. Chorzy mogą również po jakimś czasie udać się na zabieg laserowy, który całkowicie zlikwiduje wadę wzroku.

Dane teleadresowe:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]