Każdy rodzic pragnie dla swojej pociechy jak najlepiej, dlatego warto rozpocząć wspomaganie rozwoju niemowlęcia od pierwszych miesięcy jego życia. Doskonale do tego zadania nadaje się pływanie. Z tej przyczyny nauka pływania dla niemowląt cieszy się ogromną popularnością. Jednak czy daje to jakiekolwiek pożytki? Od kiedy można z maluchem rozpocząć zajęcia na basenie? Spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.
Nauka pływania dla dzieci – jakie korzyści przynosi pociechom?
Naukę pływania dla dzieci, która teraz dostępna jest w znacznej części wielkich miast takich, jak Kraków, Gdańsk czy Łódź, można zacząć już w trzecim miesiącu życia pociechy. Niezbędna jest jednak uprzednia konsultacja z pediatrą, który musi stwierdzić, czy w przypadku naszego malucha nie mają miejsca ewentualne przeciwwskazania. Nauka pływania to nie tylko świetna zabawa dla dziecka, ale też stymulowanie jego poprawnego rozwoju. Ćwiczenia na basenie wpływają pozytywnie na układ krążenia i układ oddechowy, rozbudowują również układ mięśniowy i uczą niemowlęta świadomości własnego ciała. Skutecznie odciążają również układ szkieletowy, co w późniejszym okresie życia ma ogromną wagę podczas nauki raczkowania oraz chodzenia. Ponadto nauka pływania rozwija spostrzegawczość oraz celowość ruchów, gdyż w trakcie zajęć prowadzone są rozmaite gry, które dobrze wpływają na koordynację oko-ręka. Zalicza się do nich chociażby chwytanie zabawki , która unosi się na wodzie. Ćwiczenia prowadzone w grupie rówieśniczej to również korzystny wpływ na rozwój społeczny i emocjonalny dziecka. Z kolei pływanie z rodzicami wzmacnia więź emocjonalną, pomaga budować zaufanie oraz zapewnia poczucie bezpieczeństwa.
Nauka pływania dla dzieci – znaczenie ma doświadczony instruktor
Nauka pływania dla niemowląt będzie naprawdę efektywna i bezpieczne tylko wtedy, kiedy będzie odbywała się pod okiem wykwalifikowanych instruktorów. Niezbędne jest zdobycie przez nich odpowiednich licencji pozwalających na prowadzenie ćwiczeń ruchowych w wodzie z maluchami.