Nie poddawaj się! Leczenie raka piersi jest możliwe

Rak piersi jest nowotworem, na którego według ostatnich badań zachoruje w przyszłości co 14-ta kobieta spośród aktualnie mieszkających w Polsce. Aż 1/4 kobiet, które kiedykolwiek zachorują na raka, zostanie powiadomiona o tym, że ma raka piersi. Pomimo , iż jest to choroba w powszechnym mniemaniu uznawana za nieuleczalną, wykryta w właściwej chwili nie wyklucza szansy na kompletne wyleczenie.

Wczesna diagnoza nowotworu – najważniejszy krok w leczeniu raka piersi

Najprostszą czynnością, jaką należy wykonywać, aby wykryć raka w jak najmniej zaawansowanym stadium, jest regularne badanie piersi, o którym musi pamiętać każda dojrzała kobieta. Warto pamiętać, że aby guz osiągnął wielkość 2 centymetrów, konieczny jest jego poprzedni rozwój przez ok. 8 lat. W momencie wykrycia podejrzanych zmian piersi, jak najszybciej musimy wybrać się do lekarza, który zleci badanie histopatologiczne. Dopiero na podstawie jego rezultatu można otrzymać jednoznaczną diagnozę i dopasować odpowiedni sposób dalszego postępowania.

Sposoby leczenia raka piersi

Aktualnie w trakcie leczenia raka piersi najczęściej wykorzystuje się kombinację wszystkich dostępnych sposobów. Do tych używanych w większości sytuacji należy leczenie chirurgiczne, w którego zakres wchodzą między innymi operacje zachowawcze oraz amputacje. Dodatkowo włącza się również leczenie uzupełniające, składające się z takich zabiegów jak radioterapia, chemioterapia lub też hormonoterapia.