Nigdy nie lecz niedrożności jelit sam

Mimo że nierzadko bywa lekceważona lub mylnie utożsamiana ze zwykłym zatwardzeniem, niedrożność jelit potrafi mieć naprawdę poważne konsekwencje. O fakcie, iż nie jest to zaparcie, pacjent wie dopiero, gdy pojawiają się symptomy inne niż kłopoty z wypróżnieniem. Lekceważenie pierwszych symptomów to ogromny błąd, gdyż niedrożność jelit może być związana z różnymi groźnymi dolegliwościami, zaś sama niejednokrotnie skutkuje śmiercią chorego. Co zrobić, by tego uniknąć? Jak zdiagnozować niedrożność jelit? Jak przebiega kuracja tego schorzenia?

Niedrożność jelit – symptomy

Najistotniejszym objawem niedrożności jelit okazują się problemy z wypróżnieniem. Niemal zawsze występują z nimi bóle brzucha, które stopniowo się wzmagają. Chory z tym schorzeniem zwykle wymiotuje – z początku treścią żołądka, potem jelita grubego o wyraźnym zapachu kału. W terminalnym stadium niedrożności jelit pacjent miewa również rozdęty brzuch. Nie wolno lekceważyć wspomnianych objawów – mogą być bowiem skutkiem przebytych operacji, skrętu jelita lub nawet nowotworu.

Jak wyleczyć niedrożność jelit?

Pacjentowi z niedrożnością jelit bezwzględnie nie powinniśmy dawać leków przeczyszczających – takie działanie jedynie pogorszy sytuację. Nie należy również używać gorących kompresów. Jeżeli zaobserwujemy tę dolegliwość, musimy jak najszybciej poprosić o pomoc lekarza, bo jedyną techniką jej leczenia jest zabieg chirurgiczny. Do przybycia medyka wolno zaś położyć mokry kompres, który nieco ograniczy ból.