Osiągnięcie współczesnej urologii – o biopsji fuzyjnej prostaty

Biopsja fuzyjna prostaty. Uzyskaj więcej informacji na https://www.scmkrakow.pl/oferta/badania-diagnostyczne/biopsja/biopsja-fuzyjna-prostaty/.

Gruczoł krokowy, nazywany prostatą, jest elementem układu moczowo-płciowego mężczyzny, który przypomina kształtem i wielkością orzech włoski. Mieści się poniżej pęcherza moczowego i odpowiada głównie za produkowanie płynu, w którym transportowane jest nasienie. Kłopoty z prostatą pojawiają się u wielu mężczyzn wraz z wiekiem, stąd tak kluczowe jest jej regularne badanie. Pomaga to rozpoznać przerost czy też zapalenie tego gruczołu, jak również z wyprzedzeniem wykryć alarmujące zmiany rakowe. Trzeba zaznaczyć, iż rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów, na który chorują mężczyźni, więc nie wolno bagatelizować niebezpieczeństwa jego prawdopodobnego rozwoju.

Niepokojące objawy – kiedy udać się do specjalisty?

Mężczyźni po 45 roku życia powinni regularnie odwiedzać gabinet urologiczny, zwłaszcza jeśli spostrzegli alarmujące objawy powiązane z oddawaniem moczu, tj. zwiększenie częstotliwości mikcji, pieczenie w jej trakcie, problemy w zatrzymaniu bądź rozpoczęciu oddawania moczu, kłopoty z erekcją oraz wytryskiem, ale także krew w moczu czy jego pulsacyjny strumień. Jeśli po wstępnym badaniu per rectum pojawią się przesłanki, aby domniemywać możliwość rozwoju raka, lekarz zaleci badanie PSA, które polega na przetestowaniu krwi pod kątem wartości stężenia antygenu sterczowego. Wysoki poziom PSA we krwi świadczy o dużym prawdopodobieństwie rozwoju raka. Aby jednak mieć absolutną pewność, potrzebne jest przeprowadzenie biopsji gruczołu krokowego.

Biopsja gruczołu krokowego – przebieg i przeciwwskazania

Biopsja fuzyjna to sposób biopsji gruczoły sterczowego, prowadzona w warunkach szpitalnych, która za sprawą użycia jednocześnie obrazu USG oraz wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego, pozwala na uzyskanie wycinków tkanki o wiele precyzyjniej aniżeli w procedurze, gdzie w czasie zabiegu wykorzystuje się tylko obrazowanie TRUS. Biopsja fuzyjna prostaty to całkiem krótki zabieg trwającym zwykle ok. 30 minut. Oprócz tego pacjent pozostaje także po zabiegu kilkanaście minut na oddziale, tym samym cała procedura zamyka się w czasie jednej godziny. Biopsja fuzyjna przeprowadzana jest przy znieczuleniu miejscowym, zatem mimo że igłę biopsyjną wprowadza się przez krocze przezskórnie, jest ona w zasadzie bezbolesna. Uzyskane wycinki gruczołu są potem sprawdzane przez patomorfologa, który ocenia czy pojawiły się w nich zmiany rakowate.

Naturalnie, jak przy każdym zabiegu są pewne przeciwwskazania, które mogą wpłynąć na możliwość przeprowadzenia biopsji prostaty. To m.in. wszczepione zastawki serca, zaburzenia krzepliwości krwi czy alergia na niektóre leki. Stąd też zanim zapadnie decyzja o zabiegu należy jak najdokładniej udzielić lekarzowi specjaliście odpowiedzi na wszelkie pytania postawione w wywiadzie medycznym.

Dane teleadresowe:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]