Oszczędzająca operacja piersi – nowotwór to nie wyrok

Operacja piersi jest często najskuteczniejszym sposobem na wyleczenie poważnych chorób w okolicy sutka. Do najbardziej rozpowszechnionych schorzeń gruczołu sutkowego należą zarówno te kancerogenne, jak i niegroźne zmiany w piersi, takie jak włókniaki. Mitem jest, że choroby te dotykają tylko pań po 40 roku życia. Wielokrotnie nawet nastolatki borykają się z takimi dolegliwościami natury zdrowotnej.

Zabezpiecz się przed operacją piersi – metody wykrywania schorzeń gruczołu sutkowego

Kluczowe oględziny, jakie możemy zrobić, żeby zdiagnozować schorzenie piersi, to przede wszystkim techniki palpacyjne. Niezbędna jest także mammografia, która zapewnia znalezienie ewentualnych zwłóknień. Zapamiętajmy, że rak to nie ostateczne rozstrzygnięcie, a operacja piersi może doprowadzić do pełnego wyleczenia. Kluczowe jest wczesne wykrycie niepokojących guzków, aby można było skutecznie zapobiec rozprzestrzenianiu się komórek rakowych. Testy prewencyjne zapewniają zdiagnozowanie niebezpiecznej dolegliwości, dlatego nie można ich zaniedbywać.

Operacja piersi – metoda breast conserving vs usunięcie całości gruczołu

Dawniej uważało się, że tylko wycięcie narządu jest środkiem będącym w stanie przezwyciężyć raka. Usunięcie całej piersi wraz z sąsiadującymi węzłami chłonnymi oznacza niestety dla pacjentek wielki wstrząs. Spada samoocena, następują kłopoty ze spojrzeniem w lustro. W związku z tym coraz częściej realizuje się tzw. zabiegi oszczędzające, które wyróżniają się usunięciem tylko części zaatakowanej zmianami piersi. Węzły chłonne nie są wycinane. Operacja breast conserving jest stosowana tylko wtedy, gdy zmiana nie powiększa się powyżej 3 centymetrów, a po jej wykonaniu obligatoryjna jest komplementarna kuracja. Zazwyczaj onkolodzy po tego typu operacji piersi polecają radioterapię. W przypadku niekancerogennych dolegliwości (typu cysty lub zwłóknienia tkanki), które są obecne najczęściej u dziewcząt, wykonywane jest nieoperacyjne usunięcie zmiany chorobowej, przebiegające w znieczuleniu miejscowym.